A kutatók szerint azonban a "trófeafeleség" sztereotípia, mely esetében az adott férfit vagy nőt csak a partnere megjelenése vagy pénze érdekli, nagyrészt helytelen. Az új kutatásból az derül ki, hogy ezt a mítoszt azok a "szelektív megfigyelések" generálják, amelyek megerősítik a szexista sztereotípiákat, és trivializálják a nők karrierjét.
Elizabeth McClintock, az amerikai Notre Dame Egyetem szociológusa kimutatta, hogy a trófeafeleség sztereotípiába illő párok valójában fizikai vonzerejük és társadalmi-gazdasági státuszuk szerint is illenek egymáshoz. A kutató egy csoport fiatal házaspárral készített interjút, és értékelte fizikai vonzerejüket, hogy kontroll csoportot hozzon létre a vonzerőn alapuló egymáshoz illéshez.
"Az derült ki, hogy a jóképű férfiaknak csinos nő a partnerük, és a sikeres férfiak sikeres nőkkel alakítanak ki kapcsolatot" - számolt be a romantikus kapcsolatok egyenlőtlenségének vizsgálatára szakosodott kutató. "Átlagosan tehát a magas státuszú férfiaknak valóban csinosabb feleségük van, ez azonban azért van, mert ők maguk is jobb megjelenésűek; talán azért, mert kisebb valószínűséggel túlsúlyosak, és van pénzük elegáns ruhákra és fogászati kezelésre."
"Másodszor, a partnerválasztásban messze a legerősebb tényező a hasonlóság : az iskolázottságban, a rasszban, a vallásban és a fizikai vonzerőben."
Dr. McClintock kutatás tehát azt mutatja, hogy nincs általános tendencia arra, hogy a nők becserélnék a szépségüket pénzért. Igaz, hogy előfordulnak trófeafeleség típusú házasságok, ezek azonban a szakértő szerint viszonylag ritkák. McClintock szerint Donald Trump harmadik házassága Melania Knausszal kiváló példa az ilyen fajta házasságra.
Számos példa van azonban arra, hogy gazdag emberek sikeres nőket vesznek feleségül ahelyett, hogy szupermodell nőt "vásárolnának" maguknak. A kutató szerint jó példák erre a Google alapítói , Larry Page és Sergey Brin, akik rendkívül sikeres nőket választottak házastársként.