Akik a múltban hűtlenek voltak, sokkal hajlamosabbak ismét megcsalni a párjukat, mint akik hűségesek maradtak - állítják brit kutatók. Az összefüggés hátterében meglátásuk szerint az áll, hogy a hűtlenség idővel egyre inkább érzéketlenné teszi az agyat a hazugsághoz fűződő negatív érzelmekre. Ebből kifolyólag ha valaki az első félrelépés után még bűntudatot érez, a következő alkalommal már nem él majd át ugyanolyan szintű megbánást a tette miatt.
Tanulságos játék
Amikor becsapunk valakit, aktiválódik az amigdala, azaz agyunk része, amely az érzelmek szabályozásáért felelős, és szégyent vagy bűntudatot kezdünk érezni. Ennek tesztelése érdekében a kutatók egy játékra kértek fel önkénteseket, amelyben pénzt ígértek nekik hazugságokért cserébe.
A játék során a résztvevők egy részének megmutattak egy érmekkel teli korsót, majd megkérték őket, hogy segítsenek egy másik tesztalanynak megtippelni, mennyi pénz lehet a krigliben. A partner csupán egy elmosódott képet kapott.
Ezek után közölték a korsót teljes valójában is ismerő önkéntesekkel, hogy jutalmat kapnak, amennyiben társuk túlbecsüli az érmék mennyiségét. Az új helyzetben a résztvevők hajlamossá váltak a hazugságra. Egyre inkább érzéketlenné váltak a másik becsapására, amit hazugságvizsgáló készülékkel is igazoltak a kutatók. A vizsgálatok tehát arra mutatnak, hogy a hazugság csúszós lejtő.
Alkalmazkodás a hazugsághoz
Neil Garrett, a University College London pszichológusa, a tanulmány egyik szerzője elmondta, a félrelépésben az akadályoz meg minket, hogy mennyire érezzük magunkat bűnösnek emiatt, ez az érzelmi reakció azonban az alkalmazkodással egyre jobban gyengül. "Ez állhat a háttérben azoknál, akik sorozatosan megcsalják a partnerüket. Eleinte még bűntudatot éreznek a tettük miatt, ahogy viszont mind többször és többször ismétlik meg ugyanazt, agyuk alkalmazkodik, így pedig többé már semmilyen negatív érzést nem élnek át a megcsalás miatt" - tette hozzá.
Forrás: Daily Mail