A házasságkötés egy igazán jelentőségteljes nap az ember életében, ezért természetes, ha azt szeretnénk, hogy tökéletes legyen a "nagy nap". A tervezés során számos tényezőt figyelembe kell vennünk, ezért hajlamosak vagyunk megfeledkezni róla, hogy egyes hagyományaink mekkora terhelést jelenthet a környezetünknek. Ha nemcsak mindennapi életünkben, hanem még az esküvőnkön is szeretnénk környezettudatos döntéseket hozni, akkor érdemes figyelembe venni az alábbiakat.
Véres gyémántok
A tudatos döntések meghozatalát legjobb már az eljegyzésnél elkezdeni. A gyémántbányászat miatti harcoknak ugyanis több mint 4 millió halálos áldozata van Afrikában az Amnesty International szerint. Az ENSZ jelentése pedig arról számolt be, hogy 23 millió dollár - azaz több mint 6 milliárd forint - értékben csempésztek úgynevezett "véres gyémántokat" a nemzetközi piacra.
Jó alternatíva lehet, ha illegális gyémánt vásárlása helyett egy családi örökségként kapott ékszert nevezünk ki eljegyzési gyűrűnek. Ha maga a gyűrű nem egyezik a menyasszony ízlésével, akkor az ékkövet át lehet helyeztetni egy új foglalatba. Emellett számos ékszerbolt létezik, ahol múltidéző stílusú ékszereket árulnak. Persze, az sem ördögtől való, ha valaki olyan gyűrűt vásárol, amelyben nincsen gyémánt.
Környezetszennyező meghívók
Könyezettudatosság szempontjából szintén nagyon fontos, hogy milyen megoldást választunk a násznép meghívására. A hagyományos, képeslapos meghívókkal például jelentős mennyiségű papírhulladékot termelünk, ráadásul kézbesítésük sem nevezhető környezetbarátnak - a postázás ugyanis hozzájárul a légszennyezéshez . Ha környezetkímélőbb - és gazdaságosabb - megoldást szeretnénk, válasszunk inkább a modern, digitális meghívók közül. Az interneten ma már számos, akár ingyenesen is elérhető applikáció, program, sablon létezik, amellyel személyre szabhatjuk a meghívóinkat, majd elektronikus úton elküldhetjük őket leendő vendégeinknek.
Importált vágott virágok
Az esküvő helyszínének díszítésére is létezik környezetterhelő és környezetbarát megoldás. Ha nem szívesen mondunk le a virágdekorációról, mégis szeretnénk környezettudatosak lenni, akkor érdemes olyan virágkötőt vagy dekoratőrt választani, aki vadvirágokkal, mezei virágokkal, illetve szezonális, belföldön beszerezhető virágokkal dolgozik. Az importált vágott virágok hűtéséhez, tárolásához és utaztatásához ugyanis nagyon sok energiát használnak fel. De gondolkozhatunk más, vágott virágok nélküli megoldásokban is - választhatunk például cserepes növényeket, vagy készíthetünk díszeket papírból.
Éljen az ifjú pár!
A régi hagyomány szerint ha a szertartás után rizst szórnak a friss házasokra, akkor sokáig gazdagok és boldogok lesznek. Sok helyen máig megtartották ezt a tradíciót, esetleg konfettivel váltották ki a rizst. Viszont egyiket sem mondhatjuk túl környezetbarát szokásnak. A földre szórt rizsszemek fulladást okozhatnak az azokat felcsipegető madaraknál, a papír és műanyag konfetti pedig a talajt szennyezi.
Az egyre divatosabb lufieregetés sem számít éppen "zöld" szokásnak: az élővizek partjain végző léggömbdarabok elzáródást okoznak a hulladékot elfogyasztó vízimadarak gyomrában. Tehát ha látványos, mégis környezetkímélő megoldást szeretnénk választani életünk legfontosabb napjára , akkor kérjük meg a násznépet, hogy virágszirmokat és apró leveleket szórjanak ránk a szertartás után, vagy fújjanak szappanbuborékokat az ifjú pár köszöntésére.
Forrás: care2.com