A szólás ugyan úgy tartja, hogy az ellentétek vonzzák egymást, valójában a tudomány szerint inkább a hasonlóság gerjeszt vonzalmat két ember között. Hasonló tulajdonságú párt választani evolúciós előnnyel jár, mert így saját génjeink nagyobb valószínűséggel örökítődnek tovább - írja az Index .
Válogató párosodásként említi az evolúciós biológia a jelenséget, amikor az ember (vagy bármely másik faj egyede) fizikai hasonlóság alapján választ magának párt. A fizikai hasonlóságot ugyanis a genetikai hasonlóság jelének tekintjük, így tudat alatt vonzónak találhatjuk.
Philippe Rushton, a Nyugat-Ontariói Egyetem pszichológusának kutatásai szerint a genetikai hasonlóság azért előnyös, mert ezzel biztosítható, hogy a saját génállomány egyező része továbböröklődik. Nem jó azonban a túl közeli hasonlóság sem, hiszen nem frissíti fel a genetikai csomagot: a rokonok közötti házasodás éppen emiatt hordoz veszélyeket.
Idővel egyre jobban hasonlítanak
Azt is megfigyelték ugyanakkor, hogy egy régóta együtt élő pár esetében sokkal nagyobb hasonlóság figyelhető meg, mint fiatalabb korukban. Robert Zajonc, a Michigani Egyetem pszichológusa idős párok friss házas és 25 évvel későbbi fotóit elemezve arra jutott, hogy a két ember idővel valóban hasonul egymáshoz bizonyos mértékig. Ez ráadásul pozitívan hatott a kapcsolatukra: minél boldogabbnak vallották ugyanis magukat, annál szembetűnőbb volt a hasonlóság.
Erre két elmélet is létezik: egyrészt a közösen megélt élmények hasonló módon formálják az embereket: ha például az egyik jó humorú és sokat nevet, akkor a másik szája körül is megjelennek idővel a sok nevetés miatt kialakult ráncok. A másik elmélet szerint az öregedéssel együtt eltűnnek az egyedivé formáló tulajdonságok: a haj például hasonló módon őszül , és a bőr öregedése, illetve a csontszerkezet is hangsúlyosabbá válik.