Sőt, születésnapi képeket is megvizsgáltak, hogy ellenőrizzék: azok is olyan pontossággal mutatják-e a későbbi válást, mint az iskolai fotók.
A későbbiekben elválók szájának sarka legföljebb csak egy kicsit görbült felfelé. Az amerikai szakértők arra kerestek választ, hogy az évkönyves portrék képesek-e „megjósolni” az ábrázolt személyek mostani élethelyzetét, illetve jövőjét.
Matthew Hertenstein, az indiana állambeli egyetem professzora megmérte a fotókon szereplők külső érzelemnyilvánítási jeleit. Egy cikkben, ami a című lapban jelent meg, úgy fogalmazott, hogy a nem mosolygó fiatalok később legalább ötször akkora eséllyel válnak el, mint azok, akik akkor és ott boldognak tűntek.
A széles mosoly mércéjéül a száj sarkait felhúzó izom, az orbicularis oculi szolgált – ugyanez felelős a „mosolygó” szemekért is. Az eredmények szerint a későbbi elváltak általában nem mosolyogtak, vagy ha igen, az igazából nem érintette azt a bizonyos izmot, ami álmosolyról árulkodik.
Az önismereti könyvszerzőként is ismert pszichológus csapatával együtt olyan évkönyveket vett górcső alá, melyekben ma 55 éven felülieket örökítettek meg gyermekként vagy kamaszként. A kutatás részeként 2009-ben közzétettek egy értekezést a Motivation and Emotion című szakfolyóiratban, amelyben azt taglalták, hogy az érettségi tablóképek és a gyermekkori születésnapi képek éppolyan hatékonysággal jelzik előre a későbbi válást, mint az évkönyvek.
Egy másik vizsgálat szerint, amelyet LeeAnne Harker és Dacher Keltner végzett 2001-ben, az évkönyves fotók azt is megjósolják, hogy harminc esztendővel később valaki boldog lesz-e, vagy inkább negatív érzések uralják az életét.