Mik a menopauza tünetei?
Csak minden ötödik nő állítja, hogy nem szenved a változókor panaszaitól. A többiek számára kellemetlen tünetekkel járó időszak 48 és 52 éves kor között kezdődik: a szervezetben igen bonyolult folyamatok játszódnak le ilyenkor. Ezek lényege az, hogy a petefészek működése, illetve néhány hormon termelődése fokozatos csökkenni kezd, majd előbb-utóbb leáll.
A leggyakoribb vegetatív panaszok a hőhullámok, a melegérzet, a verejtékezés: ezeket az ösztrogén termelésének minimális szintre esése okozza. Ez a női nemi hormon a ciklus szabályozásán kívül a test hőszabályozásában is szerepet játszik. Ilyenkor az erek kitágulnak, hogy elvezessék a feleslegesnek ítélt hőmennyiséget a vérkeringés segítségével. A hőhullámok rövid ideig - másodpercekig, esetleg 1-2 percig - tartanak, megjelenésük rendszertelen. Kipirul az arc, a nyak, a felkar, szaporábbá válik a pulzus, megemelkedik a vérnyomás, esetleg szédülés is jelentkezhet; a hőhullámot aztán verítékezés követheti.
A menopauzával járó gond az alvásprobléma is
A kialvatlanság fáradtsághoz, koncentrációzavarhoz, teljesítményromláshoz vezet. A rossz közérzet miatt sok nő kevésbé tud megfelelni az addigi feladatainak, s ez bizony az önbizalom csökkenésével, elvesztésével is járhat.
A sikeres, aktív, magabiztos hölgyeknél kevésbé gyakori a hangulatingadozás, a depresszió , míg a háziasszonyok jobban ki vannak téve ezeknek a tüneteknek. Egyénileg változik természetesen, ki hogyan éli meg ezt az időszakot: ez attól is függ, hogy pszichésen mennyire fogadja el valaki a testi és lelki változásokat, s mennyire érti meg, hogy életének jó néhány területét át kell alakítania.
Étrend és mozgás menopauza idején
A menopauza idején sok nő kénytelen szembesülni a súlyproblémával is. Ennek oka, hogy az életkor előrehaladtával csökken a szervezet energiaszükséglete. A hormonális működés megváltozása hatással van az anyagcserére: ennek eredménye, hogy a szervezet tartalékolni kezd. Emelkedhet a vérzsír- és a koleszterinszint is, ami egyrészt súlygyarapodást okozhat, másrészt a véráramban megemelkedett koleszterinrészecskék az érfalban lerakódhatnak, így érszűkület, magas vérnyomás alakulhat ki.
A szervezet aktivitása is csökken, így az izmok sorvadhatnak, és zsírszövet rakódik rájuk. Aktív testmozgással a hízás ebben az időszakban is elkerülhető, ráadásul ez az izomzat erősítését és a csonttömeg stabilizálását is segíti. A napi séta, futás, úszás még egyes változókori tünetekre, így az alvás- és hangulati zavarokra is kedvezően hat.
Fontos a táplálkozási szokások átalakítása is. Olyan étrendet kell összeállítani, ami zsírszegény, alacsony szénhidráttartalmú, de fehérjékben, rostokban, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag. Mindenképpen érdemes felvenni az étlapunkra tejtermékeket, halételeket, szárnyasokat és a teljes kiőrlésű gabonaszármazékokat. A zsírszegény tej, kefir, joghurt fontos kalciumforrás, ami a csontritkulás megelőzésében is segíthet.
Lanyhuló vágy is a változókorral jár
A változókor a szexuális vágy lanyhulását is magával hozhatja, ami szintén az ösztrogénhormon csökkenésével függ össze, de pszichés háttere is van a jelenségnek. Gyakori, hogy a nők nem érzik magukat teljes értékűnek a menopauza idején, kevésbé tartják magukat vonzónak: a hüvelyszárazság miatt fájdalmas lehet a közösülés, ami közrejátszhat a vágy csökkenésében.
Kérjük nőgyógyászunk tanácsát, aki ebben a kérdésben is tud segíteni. Természetesen ugyanilyen fontos az is, hogy partnerünkkel beszéljünk őszintén erről a problémáról.