Bizonyára mindenki ismeri magát annyira, hogy tudja, hogyan viselkedik, érez, mire gondol, amikor szerelmes. Azt is be kell azonban látnunk, hogy előfordulhat: bizonyos okokból kifolyólag elbizonytalanodunk, mi is történik éppen velünk - most akkor "belezúgtunk" a másikba vagy sem? Az ilyen nehéz helyzetekben jól jöhet néhány szakértő tanácsa: az Independent pszichológusokat kérdezett arról, mi utalhat szerelemre.
Ő a világ legszebb embere, akivel öröm együtt lenni
Az egyik legárulkodóbb szimbóluma annak, hogy szerelembe estünk, az, hogy nem tudjuk levenni a szemünket a partnerünkről - fogalmaz Marc Hekster. A szakember szerint ebben nincs semmi különös, elvégre "miért ne néznénk állandóan azt, akit jelenleg a világ leggyönyörűbb, legattraktívabb személyének tartunk?". Madeline Mason Roantree pedig arról beszélt, ha az utóbbi időben hajlamosak vagyunk valaki miatt hanyagolni azokat a teendőket, amelyeket addig rendszeresen végeztünk, szintén esélyes, hogy szerelmesek vagyunk. Amennyiben ugyanis jól érezzük magunkat valakivel, egyre többet és többet akarunk belőle. "Ráadásul az idő is repül, ha együtt vagyunk" - mutat rá egy újabb jelre Daria Kuss.
A szerelmünkkel szemben kissé elfogultak vagyunk, így azt sem bánjuk (legalábbis a kapcsolat elején biztosan nem), ha valami olyasmit csinál, ami nem túl tetszetős - például nem hajtja le a vécéülőkét, vagy széthagyja a ruháit a lakásban. "Gondoljunk azokra a szülőkre, akik szinte szerelmesek a kisbabájukba: nem számít, milyen piszkosak, nyűgösek, hangosak a kicsik, vég nélkül imádják őket" - magyarázza Hekster, aki úgy folytatja: ne lepődjünk meg, ha kritikai érzékünk cserben hagy, és azt hisszük, kiszemeltünk semmit nem csinál rosszul. Nem kétséges, hogy rózsaszín ködön át nézve még a zokni-szandál kombinációt is vonzónak találjuk rajta!
Boldogok vagyunk, ha csak rágondolunk
Ha szerelmesek vagyunk, erős optimizmus száll meg minket, és mindent csodálatosnak érzünk, mondja Madaline Mason Roantree. Sőt, energikusabbak is lehetünk! Ez a dopaminszint (amit egyébként boldogsághormonként emlegetnek) megemelkedésének köszönhető, ami újra és újra a magasban szárnyal, ha együtt vagyunk a partnerünkkel, vagy akár csak arra gondolunk, hogy miket csináltunk eddig, és milyen terveink vannak későbbre. A szerelem tehát kifejezetten jót tesz a mentális egészségnek, hiszen minél jobban érezzük magunkat, annál kevesebbet stresszelünk.
Azt, akibe szerelmesek vagyunk, állandóan ölelni-csókolni szeretnénk, ilyenkor a szerelemhormonnak nevezett oxitocin mennyisége megugrik. Kuss szerint ez boldogsággal tölt el minket, és erősíti a köztünk lévő köteléket. Egyfajta pozitív ördögi kör, amiből ugyan ki akarna kiszállni? Az oxitocinnak egyébként abban is oroszlánrésze van, hogy amikor szerelmesek vagyunk, mindig a másikra gondolunk, hangsúlyozza Hekster. A pszichológus úgy vélekedik, bizonyos szempontból ilyenkor egyesülünk a választottunkkal, és cseppet sem találjuk furcsának, hogy ő uralja a gondolatainkat.
Hosszú távra tervezünk?
Végül, de nem utolsósorban: ne kételkedjünk abban, hogy horogra akadtunk, ha nemcsak a saját, hanem a másik boldogsága is fontos számunkra, és azt akarjuk, hogy minél jobban érezze magát. Ez egyébként már mélyebb érzéseket sejtet, és arra utal, a kapcsolat valószínűleg még hosszú ideig működni fog.