Az American Sociological Review című szaklapban megjelent tanulmány szerzői, Christin L. Munsch és csapata 2001 és 2011 között felvett adatokat elemeztek. Az adatokat egy nagyszabású kutatáshoz gyűjtötték össze, 2750, 18 és 32 év közötti házasságban élő embertől.
- Azt hihetnénk, hogy az emberek hálásak azért, mert a másik sokat dolgozik és biztosítja neki az anyagi javakat, de a valóság teljesen mást mutat - magyarázta Munsch. A férfiak és a nők egyaránt szeretik magukat egyenrangúnak érezni egy párkapcsolatban, és egyáltalán nem örülnek annak, hogy függnek a másiktól.
Az összegyűjtött adatok alapján kiszámolták, hogy nagyjából 5 százalék esélye van annak, hogy egy, anyagilag a férjétől függő nő hűtlen lesz , míg a férfiak esetében ez az arány jóval magasabb, vagyis ha a feleségük többet keres náluk, 15 százalék esély van arra, hogy az illető férfi megcsalja a párját.
A férfiasság egyik definíciójának azt tartja a társadalmunk, hogy az illető igen aktív szexuálisan, hódításai és számos partnere van. Ezért a hűtlenség szinte megbocsájtható, sőt elvárható. Ugyanakkor, a megcsalással el is távolítják magukat a többet kereső partnerüktől, és a tettükkel büntetik is őt.
Meglepő módon, minél több pénzt visz haza egy férfi, annál kisebb az esélye annak, hogy megcsalja a párját – azonban ez csak egy bizonyos szintig igaz. Ha a férfi keresete a család összjövedelmének 70 százalékát vagy annál többet tesz ki, újra megnő annak az esélye, hogy házasságon kívüli kalandokba keveredjen.
A nőkre azonban ez nem igaz: minél nagyobb részét keresi a nő a család összjövedelmének, annál kisebb az esélye annak, hogy megcsalja a férjét . Ugyanakkor (mint ez korábbi kutatásokból is kiderült), a nők nagyon is tisztában vannak azzal, hogy a karrierjük és a keresetük ellent mond a társadalom által támasztott elvárásoknak, és ennek igen komoly következményei lehetnek: szorongás, fokozott stressz, alvászavarok.