Miért házasodnak össze a párok, mitől jó egy házasság és mit lehet tenni, ha az anyós örökké beleszól mindenbe? Miközben a házassághoz kultúránként és tájegységenként más-más negatív sztereotípiák tapadnak, amelyek miatt sokan inkább egy életre távol tartják magukat tőle, mások viszont - jobb esetben - saját akaratukból mondják ki a sokszor valóban boldogító igent.
Mit tehet az, aki az elköteleződés mellett döntött, létezik-e bármilyen segítség, amivel kikövezhető a holtodiglan-holtomiglanhoz vezető, boldog út? Ehhez próbálunk némi fogódzót adni.
Sárdi-Papp Réka négy társával együtt tavaly márciusban vágott bele az esküvő- és párkapcsolati coachingba, miután azt látták, hogy az üzleti világban már régóta alkalmazott coachingtechnikák, -tréningek kiválóan alkalmazhatóak a párok támogatására is. "A házasságra készülőknél az a szlogenünk, hogy díszítsétek fel a lelketeket is. Ezzel azt szeretnénk üzenni, hogy ne 'csak' arról szóljon az esküvő, hogy milyen lesz a ruha, a dizájn, az étkészlet, hanem arról is, hogy miért kötik össze a párok az életüket. Nem azt a kérdést tesszük fel nekik, hogy miért házasodnak össze, inkább az a fontos, hogy azt tudják hosszú távon megtartani, amiért együtt vannak" - mondja a coach.
Önismeretben és kapcsolat-önismeretben segítenek a pároknak, abban, hogy tudják, mi az, amire vállalkoznak. Ilyen coachingra lehet szükség olyan mérföldköveknél is, mint a gyerekvállalás , egy új munkahely, építkezés vagy bármilyen olyan élethelyzet, amely azt eredményezheti, hogy mások lesznek az igények egy párkapcsolatban, mint amikor megismerkedtek.
Remények helyett tudatos döntések
Az esküvőcoach csapata a tavaly őszi esküvőkiállításon mintegy 200 párral találkozott, és úgy tapasztalták, hogy rózsaszín álmok és remények helyett a férfiak és a nők is hihetetlenül tudatosan köteleződnek el. "Nem éreztük, hogy a vőlegénynek a fogát húzzák, mert kijött az esküvőkiállításra, hanem közös programnak fogták fel a párok. Magas szintű tudatosságot láttunk abban is, ahogyan a házasulandók építik a kapcsolatukat, és abban is, hogy mikor hozzák meg azt a döntést, hogy összeházasodnak és családot alapítanak" - magyarázta a coach.
Hogyan zajlik?
A coaching és tréning során a párok legóból építettek vagy kérdéskártyákat kaptak. A végén azt "építették meg", hogy mit szeretnek a másikban. "Hallottunk megható szerelmi vallomásokat, láttunk könnyes szemeket, érezni lehetett, hogy a kimondott szónak milyen ereje van még akkor is, ha úgy gondoljuk, hogy a másik tudja ezt" - mondta a coach.
Kérdéskártyáknál az egyik legkedveltebb/leghatásosabb kérdés, hogy "miből érezted, hogy a másik melletted áll?". Hasznos megtapasztalni, hogy társunk nem biztos, hogy ugyanabból érzi. A kérdéskártyákra egy másik példa, hogy mit válaszolnál, ha a párod a vasárnapi ebédnél megkérdezné, hogy mi ez a zöld a levesben?
"Lehet, hogy az első válasz az, hogy zöldborsó, de lehet az is, hogy mi a bajod a főztömmel?" - mondja Réka, aki szerint intő jel, ha valakinek az utóbbi jut eszébe. "Ilyenkor beszélgetni kell, hogy ne mérgesedjen el a helyzet és tudja a pár, hogy miért indult el a másfajta gondolat." A coachingra szerinte elsősorban nem azért megy el a pár, mert problémája van, hanem hogy megelőzze a problémát, és közösen kialakítsák az együttélés kereteit, játékszabályait. "Azért jönnek el a párok, hogy tanuljanak önmagukról, a párkapcsolatukról" - mondta a szakértő.
Mi kell a jó házassághoz?
A coach szerint ha a pár tudatosságot és jó szándékot tesz a kapcsolatba, akkor az nagyobb eséllyel lesz hosszú távon fenntartható. Viszont arra is felhívta a figyelmet, hogy két jó szándékú ember akaratlanul is eltávolodhat egymástól, ha másképp fejlődnek. Klasszikus példaként említette, amikor a feleség anya lesz, és mindennapjait a baba körüli teendők teszik ki, miközben a férj folyamatosan előrelép a karrierjében.
A coaching és tréning során felismerést, önismeretet és tudást szereznek a párok, de akár a családtagok is (van például anyóscoaching), hogy felkészüljenek az esküvőt követő hétköznapokra, hogy megoldjanak egy konfliktust, élethelyzetet. "A lényeg, hogy mindenki a saját maga számára jó választ kapja meg, és ne a coach mondja meg neki, hogy mit kell csinálnia" - részletezte Sárdi-Papp Réka. Szerinte fontos tudatosítani, hogy nemcsak arra a nagy napra készülődöm, hanem hosszú közös életemre is a párommal. "Akkor tudsz egy házasságban boldog lenni, ha ismered önmagadat, a határaidat, a korlátaidat" - fűzte hozzá.