Huszonnyolc napos egy szabályos női ciklus , melynek első öt napja még a menstruációs időszak. Ez időszak alatt két ciklus megy végbe a nők szervezetében. A petefészekben lévő petesejt egy érési folyamaton megy át, és kialakul belőle, és a körülötte lévő sejtekből a tüsző, amely ösztrogént termel.
Gyermekvállalás szempontjából a legfontosabb ennek az időszaknak a 14. napja, amikor a tüsző megreped, és útjára bocsátja a petesejtet. Erről csak néhány, alig észrevehető jellel árulkodik a szervezetünk: néhány tized fokkal megemelkedik a testhőmérséklet, a legtöbben enyhébb fájdalmat, vagy furcsa, nehezen körülírható érzést tapasztalnak ilyenkor. Észrevehetőbb jelnek számít, hogy a méhnyak mirigyei által termelt váladék - az úgynevezett méhnyaknyák - sűrű fehérből áttetszővé válik, valamint a méhszáj megnyílik egy kicsit.
A gyermekvállalásnál is nagyon fontos az időzítés! Az Ogino-Knaus-féle naptármódszer során a nőnek legalább egy évig fel kell jegyeznie a menstruáció napjait, majd a ciklusok közül a legrövidebbet kiválasztva határozza meg a termékeny időszak kezdetét és lezárását. A Billings-módszer alapja a petefészekben termelődő nyák figyelemmel kísérése, annak állaga ugyanis jelzi a peteérést. A Döring-féle hőmérőzéses módszer a korábban már említett testhőmérséklet-változást veszi alapul, vagyis azt, hogy a petesejt kilökődésétől a következő menstruáció kezdetéig néhány tizeddel emelkedik a test hőmérséklete. Ezen módszerek együttes használatát jelenti a Sensiplan - vagyis a Tüneti-hőmérőzéses módszer - amely több tünet együttes vizsgálatával kívánja a legpontosabban meghatározni az ovuláció időpontját.
A hölgyek ciklusa már egy egyszerű hasi ultrahanggal megállapítható, de a fogamzóképes időszakot némi naptárazással mi magunk is kiszámolhatjuk úgy, hogy az elmúlt, legalább féléves periódus során megfigyelt legrövidebb ciklus hosszából 19-et levonunk. A tilalmi idő végét úgy kapjuk meg, hogy a legrövidebb ciklus hosszából 11 napot levonunk.
Segítségünkre lehet továbbá az alábbi ovulációs kalkulátor is, ahol a legutóbbi menstruáció dátumát, valamint a ciklus átlagos hosszát megadva kaphatunk eredményt. Fontos, hogy az ovulációs kalkulátor átlagos adatokkal számol, így biztosan nem adhat mindenkinél pontos adatot. Kérjük, a kalkulátort ne használja fogamzásgátlási céllal.