"Szeretlek!" Túl elavult? Akkor tessék egy modernebb verzió: "Invesztálok beléd!" Ja, hogy ez meg túl hűvös? És persze ezt senki sem mondja ki, de azért sokan gondolják így. De mi van akkor, ha a befektetés rosszul sikerül? - ezt vizsgálja a német Focus magazin szerzője, a filozófus és bestseller-szerző Wilhelm Schmid.
Schmid szerint a szerelem voltaképpen a szerelemnek tulajdonított jelentések összegzése. Függ attól, hogy mit várunk el, mit keresünk és miről álmodozunk. Beleérthetjük ebbe a saját elképzeléseinket és azokat a jelentéseket, amelyeket hozzá fűzünk.
Az elvárásokon kell változtatni
Bár a valóságban senki sem elégedett teljes mértékben a másikkal, általában ettől el szoktunk tekinteni. Mindenkori elvárásaink, elképzeléseink ugyanakkor hatnak a valós tapasztalatainkra. Ha azt képzeljük, hogy a szerelem csupa harmónia, akkor éppen ezt várjuk el egy kapcsolattól. Ilyenkor persze csalódás a dolgok vége. Ha viszont azt képzeljük, hogy a szerelem időnként harmonikus, viszont azért vannak viták és bosszúságok, akkor a csalódást határok között tarthatjuk. Éppen ezért inkább az elvárásokon kell változtatni, ha a szerelem problémát okoz.
A szerelmeseknek nemcsak egymással, hanem önmagukkal is foglalkozniuk kell. Az élet polaritásához ugyanúgy hozzátartozik a bánat is, ahogy az öröm, az erős érzelmek és unalmas szokások is. Kell az érzelmes romantika, de kell a józan, pragmatikus gondolkodás is. Ez segít megbirkózni a a mindennapokkal, a vitákkal.
De mire való a szerelem, ha ennyi fáradsággal jár? - teszi fel a kérdést a filozófus. A válasz egyszerű: mert az értelem erős tapasztalatait közvetíti. A szerelem értelme ugyanis az értelem megteremtése - ez nagyon filozofikusan hangzik, de aki átélte már ezt az tudja, mit jelent. Azaz, hirtelen értelme lesz a madarak csicsergésének, ha szerelmesek vagyunk. Ha nem vagyunk azok, legfeljebb bosszankodunk, hogy reggel felébresztettek, vagy meg sem halljuk őket.
A szerelem az összes érzékünket aktiválja
A sok elméleti fejtegetés után a filozófus nem kerüli meg a testi szerelem kérdéseit sem. A szerelem testi szinten ugyancsak az érzékiséghez és az értelemhez kapcsolódik. Sok erotikus tapasztalat az érzékek által válik lehetségessé. Egymást látni, hallani, egymás illatát beszippantani, egymást megérinteni, megízlelni - ezek nemcsak érzések, hanem testi vonatkozású dolgok is. A szexualitás csak az erotika egy része. Ez gondoskodik a rózsaszín ködről, ami a szerelmeseket elborítja. Itt tényleg a szerelmeskedésről van szó, a szexuális vágy az ember természetes velejárója.
A szerelem fenntartása mindkét fél dolga
De a gyakorlás is fontos ezen a téren, ahogy a tudás is - a másik nem szexualitását is ismernünk kell. Ez a harmonikus kapcsolat alapja, és sok szemrehányást előzhetünk meg ezáltal. Schmid szerint a férfiaknál már az anyaméhben erősebben fejlődik ki a szexualitással és agresszióval kapcsolatos agyi terület. A nőknél viszont a kommunikációs központ fejlődik jobban. Ennek oka az evolúció, de a következmények egyértelműek: sok férfinak tényleg csak "egy dolgon" jár az esze, és gyorsan el akar jutni "odáig". (Ezt egyébként nem minden férfira igaz, erről korábban már írtunk .)