Ne a hibákra fókuszáljunk!
Életünkben vannak olyan időszakok, amikor hajlamosak vagyunk kritikusabban szemlélni a házastársunkat. Előfordulhat például, hogy tett valamit, amiért nem kért elnézést, sőt folytatta még akkor is, amikor jeleztük neki, mennyire zavar ez minket. Ne engedjük magunknak, hogy ezek a gondolatok uralják az elménket! Gondoljunk arra, hogy hibáival együtt is szeretjük azt az embert, akinek kimondtuk a boldogító igent!
Legyünk kedvesek!
A fent már említett kritikus szemlélet helyett legyünk inkább kedvesek ! Ez nemcsak a szeretetet és a szerelmet tarthatja életben, hanem a legpuskaporosabb hangulatban is segítheti a normális kommunikációt.
Hagyjuk érvényesülni a személyiségét!
Ha tudjuk, milyen jellemvonásokat szeretünk a legjobban a másikban, akkor lehetőségeket teremthetünk rá, hogy ezek rendszeresen érvényesüljenek is. Ha például kedveljük a párunk ragaszkodó, bújós természetét, akkor mindennap jusson egy kis idő erre is. Vagy ha szeretjük, hogy partnerünk mindig nyitott az új lehetőségekre és a közös kalandozásra, akkor szervezzünk kirándulást a hétvégére!
Fejlesszük önmagunkat!
Az előző pontban említett kirándulás azért is jó ötlet, mert a természetjárással nemcsak párunkért és a házasságunkért tehetünk, hanem abban is segít, hogy önmagunk még jobb, még egészségesebb verziójává válhassunk. Aki ugyanis jó házasságot szeretne, annak nemcsak a kapcsolatán kell dolgoznia, hanem önmagán is. Ne becsüljük le az önfejlesztés és az énidő fontosságát!
Ne legyenek titkos költéseink!
Nagyon fontos, hogy a pénzügyeket ne fedje homály - nem véletlen, hogy sok házaspárnál ez ad okot a félreértések és konfliktusok nagy részére. Tisztán kell látni, ennek érdekében pedig fontos a kommunikáció, a tervezés. Azt sem árt egyeztetni, ki hogyan képzeli el a jövedelmek kezelését: nyithatunk közös számlát, vagy lehet a fizetésünk részben közös, részben pedig saját pénz, esetleg élhetünk teljesen külön kasszán is. Nincs rossz megoldás, lényeg, hogy közös döntés szülessen, amelyet mindkét fél el tud fogadni.
Alkalmazzuk a "hárommondatos szabályt"!
Ha fáradtak és/vagy feszültek vagyunk, a "hárommondatos szabályt" is bevethetjük. Ennek lényege, hogy az egyik fél feltesz egy kérdést, a másik pedig legfeljebb három mondatban válaszol rá. Így nem adunk esélyt a morgásnak, a szarkazmusnak, egymás hibáztatásának, mindezek eredményeképpen pedig egy újabb vitának.
Ne vitázzunk mindenen!
A legtöbben utálunk veszíteni, ezért egy-egy kisebb nézeteltérést is képesek vagyunk vitává, veszekedéssé fokozni. Miért csináljuk ezt? Semmi értelme. Néha egyszerűen csak le kell tenni a kesztyűt, és "okos enged" alapon inkább nem vitázni tovább.
Szeretkezzünk rendszeresen!
Adjunk teret az intimitásnak, és szeretkezzünk rendszeresen a párunkkal! A testi kapcsolat is nagyon fontos egy jó házasságban.
Tudjunk megbocsátani!
Engedjük el a haragot, a fájdalmat, a sértettséget! Ez mindenkinek nehéz, de talán könnyebben megy, ha leírjuk, és utána akár el is égethetjük. Ugyanígy papírra vethetjük a házastársunkhoz fűződő szép élményeinket, és hogy miért szeretjük őt annyira.
Merjünk dönteni!
Tudatosítsuk magunkban minden reggel, hogy van választásunk! Élhetünk többé-kevésbé megromlott házasságban - vagy dolgozhatunk rajta, hogy jobb legyen. Ha pedig semmi sem segít, akár el is válhatunk . A szakemberek azt javasolják, hogy próbáljunk tenni a házasságunkért, és a párunkkal együtt, kitartó munkával élesszük újra a tüzet!
Forrás: prevention.com