Meghamisítja az emlékeinket
"Pedig úgy emlékeztem, azt mondtad..." Azon kapja magát, hogy szinte állandóan így kezdi mondanivalóját, mert partnere folyamatosan kétségbe vonja memóriáját? Ha párunk folyamatosan megkérdőjelezi, vagy eléri, hogy mi magunk megkérdőjelezzük saját emlékeinket bizonyos eseményekről vagy beszélgetésekről, akkor kezdjünk el gyanakodni. Valószínűleg mindezt arra használja, hogy eltitkoljon előlünk bizonyos dolgokat - akár egy megcsalást .
Rezzenéstelenül hazudik
Az egyik legbiztosabb jele, hogy párunk egy manipulátor, ha olyan tényeket kezd el tagadni, amelyekről mindketten tudjuk, hogy igazak. Magyarán pókerarccal képes szemtől szemben letagadni olyan dolgokat, amelyeknek pedig szemtanúi voltunk. A manipulátor célja ezzel, hogy megkérdőjelezzük saját magunkat és bizonytalanná váljunk.
"Velem van a baj?"
Újabb figyelmeztető jel lehet, ha gyakran érezzük - párunk hatására -, hogy valami baj lehet velünk. Ezt pedig úgy tudja elérni, hogy ahelyett, hogy a felmerülő problémáink megoldásában segédkezne, inkább elbagatellizálja, azt sugallva, hogy a probléma igazából velünk van, hogy túlreagáljuk, vagy egyszerűen túlérzékenyek vagyunk. Mindennek az eredménye pedig az lehet, hogy elveszítjük a hitünk saját ítélőképességünkben. Következő lépés lehet, mikor a manipulátor saját családunkat is bevonja, és például szüleink fejét kezdi el telebeszélni azzal, hogy valami nincs rendben velünk.
Elzárkózás
Másik klasszikus manipulatív viselkedésforma, mikor ha valamilyen aggodalmunknak hangot adunk, a másik erre reagálva teljesen beszünteti a kommunikációt . Tehát ahelyett, hogy a kérdést felnőtt emberek módjára megbeszélnénk, parterünk képes lehet a jelenlétünkben úgy viselkedni, mintha ott sem lennénk: nem hajlandó beszélni velünk, sőt akár egyszerűen el is tűnhet.
Ez a viselkedés aztán könnyen okozhat bennünk bűntudatot: megbánjuk, hogy felhoztuk a témát, és azon tépelődünk, hogy máshogy kellett volna tálalnunk. Ezzel pedig a manipulátor el is érte célját, hiszen elterelte figyelmünket a valós problémáról.
A mi hibánk
Egy manipulátortól nem gyakran fogjuk azt a szót hallani, hogy "sajnálom", ezzel szemben a mi szánkat nagy valószínűséggel egyre többször fogja elhagyni. A manipulátor ugyanis azt akarja elérni, hogy úgy érezzük, minden a mi hibánk, mindig mindent mi rontunk el. Ha azonban mégis bocsánatot kérne, valószínűleg nem gondolja komolyan. Tipikus manipulatív technika, hogy nem a hibájáért kér bocsánatot, hanem azt mondja, hogy sajnálja, hogy mi így reagálunk rá. Például nem azt mondja, hogy sajnálja, hogy elkésett, hanem hogy sajnálja, hogy nekünk ezzel problémánk van. Ez a reakció lehetővé teszi számára, hogy az általa elkövetett hibáról megint csak elterelje a figyelmet, és végül arra lyukadjon ki, hogy az egész valójában a mi hibánk.
Forrás: health.com