Régóta tartja magát a párkeresés kapcsán az a nézet, hogy az ellentétek vonzák egymást: vagyis a forróvérű emberek a visszahúzódóbb, csendesebb társuk mellett érezhetik jól magukat, és fordítva. Egy, a Phys.org által szemlézett friss tanulmány erre próbált választ találni. Az átfogó, több millió ember párkapcsolati adatait feldolgozó kutatás eredménye szerint a bölcsesség nem állja meg a helyét, sokkal inkább a hasonló tulajdonságokat keressük a párkeresés során.
Mit keresnek egymásban a párok?
A Nature Human Behavior folyóiratban a napokban publikált kutatás eredménye szerint a vizsgált személyiségvonások, tulajdonságok és preferenciák a párok 82-89 százalékánál hasonlóak voltak, és mindössze 3 százalékuknál figyeltek meg jelentős eltéréseket.
A Coloradói Egyetem kutatócsoportja korábbi vizsgálatok adatait összesítette, amelyek több mint 100 évet ölelnek át, hiszen a legkorábbi kutatás még 1903-ból származik. Kizárólag heteroszexuális párkapcsolatok szerepeltek az adatbázisukban, így az azonos neműek kapcsolataira nem általánosíthatóak az eredmények.
Talán nem meglepő, hogy az életkor tekintetében többnyire nem találtak jelentős eltérést a párok tekintetében. A párok között különösen nagy hasonlóságot figyeltek meg a politikai és vallási attitűdök, az iskolai végzettség és az IQ-szint tekintetében. A dohányzáshoz, illetve alkohol- és kábítószer-fogyasztáshoz is többnyire hasonlóan állnak hozzá a felek egy párkapcsolatban. Még a korábbi szexuális partnerek száma is nagyrészt hasonló a párok többségénél.
Bizonyos személyiségjegyek kapcsán azonban a kutatók szinte semmilyen összefüggést nem figyeltek meg. Meglepő módon ilyen az extrovertáltság és introvertáltság kérdése is. "A valóságban ez olyan, mint egy érme feldobása: az extrovertáltak hasonlóan nagy valószínűséggel kötnek ki extrovertáltakkal, mint introvertáltakkal" - mondta Horwitz.