A köztudatban a barátság és a szerelem az emberi kapcsolatok két teljesen különálló típusa: másként alakulnak ki, illetve más igényeket is elégítenek ki. Danu Anthony Stinson, a kanadai Victoriai Egyetem pszichológusprofesszora szerint azonban a barátságok és románcok közötti határvonal közel sem ennyire éles. Mint azt a washingtoni székhelyű Személyiség- és Szociálpszichológiai Társaság (SPSP) közleménye írja , a tudományos kutatások általában véve túlbecsülik az első látásra kialakuló szerelmek jelentőségét, ennél fogva lényegesen kevesebbet tudunk arról, hogyan szövődnek szerelmek barátságokból. Stinson professzor és kollégái frissen megjelent tanulmányukban éppen ezért ez utóbbi kapcsolatok előfordulását és jelentőségét igyekeztek felmérni.
"Sokan vannak, akik magabiztosan ki mernék jelenteni, hogy tudják, miért és hogyan választanak párt az emberek, hogyan válnak egy párrá és esnek szerelembe, kutatásunk azonban arra utal, hogy ez közel sem lenne igaz. Talán jól ismerjük, hogyan kezdenek vonzódni egymáshoz idegenek, majd kezdenek el randizni, de a legtöbb párkapcsolat egész egyszerűen nem így indul" - hangsúlyozta Stinson.
A legtöbb párkapcsolat barátságként kezdődik
A kutatócsapat összesen közel 1900 egyetemi hallgató és véletlenszerűen kiválasztott felnőtt körében végzett adatgyűjtést, amiből kiderült, hogy a megkérdezettek aktuális vagy legutóbbi párkapcsolata az esetek 68 százalékában barátságként kezdődött . Különösen nagy arányban fordult ez elő a huszonévesek és az LMBTQ-közösségek tagjai körében, akik 85 százaléka egy korábbi barátjával került később romantikus kapcsolatba. A hallgatók esetében a barátságok többnyire egy-két évvel azelőtt alakultak ki, hogy szárba szökkent volna a felek között a szerelem. Mindazonáltal az érintettek túlnyomó többsége úgy válaszolt, eredetileg nem azért kezdett barátkozni, mert vonzódott volna a másik félhez.
Stinson szerint, tekintve a barátságként kezdődő romantikus kapcsolatok magas arányát, érdemes lenne a témában további kutatásokat folytatni. Emellett reméli, hogy a kutatás eredményei arra sarkallják majd az embereket, hogy újragondolják a szerelemről és barátságokról alkotott elképzeléseiket. "Érdemes átgondolni a feltevéseinket arról, mi tesz jóvá egy barátságot, és mi egy romantikus párkapcsolatot" - mutatott rá a pszichológus. A tanulmány a Social Psychological and Personality Science című tudományos folyóiratban jelent meg.