A számítások szerint a feleség betegsége mintegy 6 százalékkal növeli a válás esélyét - ezzel ellenkezőleg a férj egészségének romlása egyáltalán nem növeli a válás esélyeit. A kutatók több mint 2700 házasság alakulását figyelték két évtizeden keresztül: ezen időszak kezdetekor legalább az egyik fél 51 éves múlt.
A húsz év elteltével a megfigyelt házasságok 32 százaléka végződött válással, míg 24 százalékukban az egyik házastárs elhunyt. A válások a fiatalabb párok esetében gyakoribbak voltak, értelemszerűen az idősebbek esetében a párok együttmaradtak a halál bekövetkeztéig.
Ráadásul nemcsak a pénzügyi megterheltség lökheti közelebb a feleket a váláshoz, hanem a gondoskodás minősége is. A feleségek javarészt kevésbé voltak elégedettek a férjek gondoskodásával. A kutatást azt mondja, hogy a férfiak (és kifejezetten az idősebb férfiak) nincsenek arra szocializálva, hogy másról gondoskodjanak.
"Amikor az egészségünk és az életünk a tét, át tudjuk értékelni azt, hogy mi számít életünkben és mi nem" - állította a szakértő. A kutatás ugyanakkor arra is rámutat, hogy a nők betegségük következtében a házasság egészségjavító és -stabilizáló hatásainak is búcsút mondhatnak. Mindez sajnálatosan csak rámutat a betegebb emberek eshetőségére: a betegséget ugyanis nemcsak válás is kísérheti, mindezek mellett pedig barátaik száma is csökkenhet, aminek még rosszabb lelki, sőt fizikai állapot lehet a kísérője.