A koppenhágai egyetem kutatói, dr. Rikke Lund vezetésével, arra voltak kíváncsiak, hogyan hatnak a rossz kapcsolatok és negatív érzések az egészségünkre. Azzal ugyanis jóval több kutatás foglalkozott, milyen előnyei vannak, ha az ember boldog, kiegyensúlyozott párkapcsolatban él és sok barátja van.
A kutatáshoz 9875, 36 és 52 év közötti férfi és nő adatait elemezték. A vizsgált személyek mind egy nagyszabású dán kutatásban vettek részt, és 11 éven keresztül követték őket. Kikérdezték őket a szociális kapcsolataikról, és elsősorban a konfliktusokra koncentráltak: rákérdeztek többek között arra, kinek vannak túlzott elvárásai a válaszadó felé, ki okoz neki nehéz perceket, kivel van konfliktusa és milyen gyakoriak ezek a szituációk. A legtöbben (minden tizedik válaszadó) a partnerükkel vagy a gyermekükkel vitáztak a legtöbbet, és ők okozták a legtöbb aggodalmat is.
A kutatási időtartam végére 196 nő és 226 férfi hunyt el. A halál oka az esetek felében valamilyen daganatos betegség volt, de szívbetegségek, öngyilkosság is szerepelt az okok között.
Megállapították, hogy akinek rossz volt a kapcsolata a párjával, a gyermekével, a családtagjaival, a barátaival vagy a szomszédjával, sokkal nagyobb eséllyel hal meg idejekorán. Azonban a konfliktusok gyakorisága is számított: ha valaki sokat veszekedett (mindegy, hogy kivel), a halálozás arány akár meg is triplázódhatott.
A szakértők nem tudták pontosan meghatározni, miért növeli meg a halál rizikóját a veszekedés. Dr. Lund szerint többféle tényező is szerepet játszhat: a stresszel és magasabb lesz a vérnyomás , és a szervezetben több lesz a krónikus gyulladás is. Korábbi kutatások azt is bizonyították, hogy azok, akik rossz családi körülmények között élnek, elhanyagolják a saját egészségüket, és például a felírt gyógyszereket sem szedik rendeltetés szerint.