Tegyük fel magunknak a kérdést, mi esne nekünk rosszabbul: ha partnerünk szexuális kapcsolatot létesít valakivel, de érzelem nélkül; vagy, ha partnerünk beleszeret valaki másba, de nem fekszik le vele?
Ha az elsőt választja, akkor valószínűleg Ön férfi, ha pedig a másodikat, akkor nő. Legalábbis a Kaliforniai Egyetem legújabb, és eddigi legátfogóbb tanulmánya szerint - melyet a Focus Online közölt . Ilyen egyszerű a dolog.
A férfiak és a nők nemcsak eltérően reagálnak, ha féltékenyek , de különbséget tesznek érzelmi és testi hűtlenség között is. Utóbbi sokkal komolyabb probléma elé állítja a férfiakat, míg a nőket éppen az bántja meg jobban, ha partnerük érzelmileg kezd kötődni valaki máshoz.
A David Frederick pszichológiaprofesszor vezette kutatócsapat mintegy 64 ezer, 18 és 65 éves kor közötti amerikainak tette fel a fenti kérdést, és a válaszok segítségével tudományos szinten is cáfolta azt a szociokulturális feltételezést, miszerint a férfiak és a nők ugyanúgy reagálnak, ha féltékenyek.
A kutatók szerint a nemek reakciója közötti nem is elhanyagolható kérdés elsősorban evolúciós eredetű, és visszavezethető a férfinak arra a régi bizonytalanságára, hogy a gyermekének vajon valóban ő-e a biológiai apja, míg a nőkben fel sem merül, hogy esetleg más-e a gyerek anyja, hiszen ők szülték meg.
Kivételek persze vannak (például feltűnő külső hasonlóság), de a férfiak sosem lehetnek teljesen biztosak a dolgukban, mindig megvan az esélye, hogy a gyermek esetleg egy másik apától származik. Ezért a kutatók szerint természetes, hogy a szexuális hűtlenségre is hevesebben reagálnak, mint az érzelmire.
A kutatók szerint ugyanis a női testi hűtlenség a férfi számára saját férfiasságát kérdőjelezi meg, vagyis hogy nem tudja megadni partnerének azt, amire szüksége van. Ez pedig extrém féltékenységi reakciókat is kiválthat az erre különösen érzékeny férfiakból.
Viszont mivel az anyának gondoskodnia kell arról, hogy gyermeke apja, mint családfő és fő támasz, mellette és a gyermeke mellett maradjon, az is érthető, ha a nők éppen az érzelmi megcsalást tekintik súlyosabbnak, hiszen az fenyeget jobban annak a rémével, hogy a férfi esetleg elhagyja őket.
A féltékenység elsősorban arra irányul, hogy a partnert megtartsuk magunk mellett, ezért gyakran vezethet erőszakos viselkedéshez is. Kivételek azonban vannak, elsősorban a szexuális viselkedés szerint: a tudósok sem a biszexuális, sem a homoszexuális férfiak és nők reakciói között nem tudtak ilyen egyértelmű különbséget kimutatni.
A korral és a tapasztalattal ugyancsak változtak a válaszok, a fiatalok sokkal hevesebben feleltek az idősebb megkérdezetteknél a fizikai megcsalásra, mint az érzelmire.