Megdöbbentő, mennyi magyar nőt bántalmaz a párja

Minden ötödik magyar nő fizikai bántalmazást szenved el a párkapcsolatában - derült ki az Európai Alapjogi Ügynökség (FRA) adataiból. A Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület (NANE) becslései szerint az érintettek száma 223 ezerre tehető, miközben a rendőrségi statisztikában az esetek mindössze 5 ezreléke jelenik meg.

Egy nagyszabású nemzetközi kutatásban - amelyet az IKEA megbízásából Magyarországon is elvégeztek - azt mérték fel, hogy milyen folyamatok vezetnek a lelki, verbális erőszaktól annak fizikai megnyilvánulásáig, valamint hogy milyen sztereotípiák és tévhitek táplálják a bántalmazást. A kutatási eredmények azt mutatják, hogy a felnőtt magyar lakosság túlnyomó többsége, 86 százaléka szerint a kapcsolati erőszak több figyelmet érdemelne, emellett a válaszadók kétharmada gondolja azt, hogy ez a jelenség a hazai társadalom nagy részét érinti.

Bár a párkapcsolati erőszak elsősorban a nőket érinti, férfiak is lehetnek az elszenvedői. Az áldozatok sokszor nem mernek beszélni arról, így azonban segíteni is nehezebb. Lássuk, milyen jelek utalhatnak a testi-lelki bántalmazásra .

Szinte mindenki ismer olyat, akit bántalmaznak

A megkérdezettek kétharmada 5 és 30 százalék közé becsüli a párkapcsolati erőszakot elszenvedők arányát, és szintén ennyien gondolják azt, hogy a rendszer nem kezeli megfelelően az ilyen típusú ügyeket. (Ez sajnos így is van, ugyanis ezerből alig 50 eset jut el bírósági szakaszba.) Meglepő továbbá, hogy a válaszadók több mint fele ismer olyan személyt, aki a tudomása vagy feltételezése szerint elszenvedője volt a párkapcsolati erőszak lelki , fizikai, társadalmi vagy gazdasági változatának. A megkérdezettek 32 százaléka pedig olyan személyről tud a környezetében, aki a szexuális erőszak áldozata volt. Az eltérést azonban az is magyarázhatja, hogy ez a terület különösen érzékeny, így az ilyen esetek jelentős része rejtve marad.

családon belüli erőszak, párkapcsolati erőszak, bántalmazó kapcsolat,
A nő számára legveszélyesebb időszak gyakran éppen a szakítás/szétköltözés után kezdődik.Fotó: Getty Images

Ezek a leggyakoribb tévhitek

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A válaszadók mintegy 10-20 százalékára jellemző, hogy tévhitek alapján mond véleményt a kapcsolati erőszakról. Például úgy gondolja, hogy az első gyermek érkezésével megszűnnek a bajok, vagy úgy látja, hogy egyetemi végzettségűeknél ilyesmi nem fordul elő. Az átlagosnál szélesebb körben elterjedt tévhitek közé sorolható az is, hogy a szenvedés az erőszaktevő elhagyásával véget ér (a válaszadók 36 százaléka így látja), holott a legveszélyesebb időszak gyakran éppen a szakítás/szétköltözés után kezdődik, mert az elkövetőnek esetleg nincs már vesztenivalója, esetleg bosszúra szomjazik, büntetni akar.

Hasonlóan elterjedtek az alábbi tévhitek is (a zárójelben az látható, hogy a válaszadók mekkora aránya gondolja igaznak az állítást):

  • A szerelmesek között megengedhető egy feszültségenyhítő pofon. (11 százalék)

  • A párkapcsolati erőszak elszenvedői könnyen kapnak társadalmi segítséget. (19 százalék)

  • Az áldozatok indokolatlanul félnek attól, hogy nem hisznek nekik. (59 százalék)

  • A párkapcsolati erőszak a családok belső ügye. (15 százalék)

  • A párkapcsolati erőszak helyszíne kizárólag a családok otthona. (25 százalék)

  • Az erőszak kiváltó oka, hogy a nő provokálja férfi partnerét. (19 százalék)

  • Sok nő bosszúból vádolja partnerét erőszakkal, ami meg sem történt. (40 százalék)

  • Az áldozatok azért nem szakítanak, mert szeretik a partnerüket. (46 százalék)

  • A férj joga, hogy szexuális kapcsolatba lépjen a feleségével. (51 százalék)

  • Egy férfi nem lehet a kapcsolati erőszak áldozata. (14 százalék)

Az egész társadalomnak küzdenie kell ellene

Ezek a különösen a mélyen gyökerező sztereotípiák, tévhitek azért veszélyesek, mert erősítik a látenciát, elodázzák a probléma hatékony kezelését. Ezért nagyon fontos, hogy oktatással, felvilágosítással küzdjünk ellenük. A kutatás eredményei szerint egyébként a válaszadók 90 százaléka egyetért azzal, hogy az áldozatoknak speciális segítségre, szolgáltatásokra van szükségük, 83 százalék pedig úgy gondolja, hogy az üggyel az egész társadalomnak szembe kell néznie. A résztvevők 71 százaléka azonban arra is rámutatott, hogy az érintettek gyakran nem is ismerik fel, hogy valójában áldozatokká váltak, ez pedig szintén megnehezíti a küzdelmet a jelenség ellen.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.