A társadalomtudósok már korábban is megállapították, hogy a házasok boldogabbak, de az ok-okozati összefüggés még mindig nem tiszta: a házasság okoz boldogságot vagy a boldogabb emberek házasodnak nagyobb eséllyel?
A Pew Research Center statisztikái szerint a mai fiatal felnőttek egynegyede nem fog megházasodni 2030-ig, a nemházasodás vagy az elválás pedig továbbra is a kevésbé iskolázott, rosszabbul kereső társadalmi csoportok sajátja, a stabil házasság ugyanis a felmérések szerint az iskolázott, jól kereső csoportokra jellemző, náluk a válás esélye is kisebb. A házasságban nem élők esetében viszont sokkal rosszabb boldogsági és sokkal magasabb stressz-szintekről számolhatunk be.
A nehéz életet pedig a házasság mentheti meg és állíthatja jó irányba - állítja a tanulmány két szerzője, John Helliwell (Vancouver School of Economics) és Shawn Grover (Canadian Department of Finance). A Gallup World Poll, valamint két brit felmérés eredményeire támaszkodva hozták meg ezt az eredményt, miszerint a házasodás boldogít, de fontos megjegyezni: ez nem igaz Latin-Amerikában, Dél-Ázsiában és Afrika szubszaharai térségében.
Érdekes módon a házasságból adódó boldogság nem csupán a mézeshetek végéig tartott, ennek egy jelentős oka pedig a házastársak között lévő baráti szerep lehet. Akik házastársunkat legjobb barátjuknak is tartják, kétszer annyira elégedettek, mint azok, akik nem, derül ki az adatokból. A barátság hatása abból ered, hogy egy romantikus partnerrel együtt élünk, nem pedig a házasság formalitásából - ugyanis ugyanilyen erős boldogság figyelhető meg azoknál is, akik együttélnek, de nem házasodtak össze. A nőknek több előnye származik abból, hogy legjobb barátjukkal házasodnak össze, de esélyesebb is ugyanakkor az, hogy nem tekintik férjüket legjobb barátjuknak.
Helliwell szerint a házasság legnagyobb előnyei stresszes környezetben jelentkeznek csak igazán, akik pedig ilyen státuszúak, sokkal könnyebben tudják kezelni az életközépi válságot, mivel képesek megosztani terheiket és problémáikat.