Összetartoznak, akár a medence és a klór – élt a különös hasonlattal a híradást .
Ki lesz a főnök otthon?
Viszonyukat bonyolultként, de nem egészségtelenként írta le az olimpiai bajnok a lapnak. Az efféle edző-atléta viszony a főnök-beosztotti párkapcsolathoz hasonlatosan különösen nagy odafigyelést igényel a párok részéről, hiszen a napjuk egy szakaszában egészen más leosztásban kell egymással szemben viselkedniük, mint a magánéletük intim, személyes közegében. Az egészséges párkapcsolat egy demokratikus intézmény, melyben a felek között nincs alá-vagy fölérendeltségi viszony, ha azonban ezt a munkahelyi közeg megköveteli, azt valamilyen módon el kell vonatkoztatni a magánélettől. Az lenne az ideális, ha a munkahely elhagyásával ezeket az "álarcokat" is az irodában hagynák a felek, és útban hazafelé átlényegülnének az otthoni szerepkörbe - mondta el a HáziPatika.com-nak Gyetvai Viktória párterapeuta.
A főnök-beosztott felállással szemben egy edző-atléta kapcsolat sokkal kevésbé hivatalos, hiszen nem csak a nyolcórás munkaidőre korlátozódik, a tréner meghatározza mentoráltja életmódját, időbeosztását, így gyakorlatilag 0-24-ben összeköti őket egy közös cél. Az olimpiai sztárpár viszonyát némileg könnyíthette, hogy Tusup már világbajnokként vehette át Katinkát, kapcsolatukat így nem a nagyravágyó, de tapasztalatlan kezdő és a felemelkedéséhez utat mutató mentor szintkülönbségéről kellett indítaniuk. Egyfajta szövetségben haladnak a közösen kijelölt útvonalon – hangsúlyozta a párterapeuta.
Mamutvadászattól a sárga csekkig
Célokat minden pár meghatároz a kapcsolat kezdetekor, de nem egymás hátán felkapaszkodva akarják azt elérni, hanem egymást segítve, támogatva. Ez a cél lehet egy gyermek vállalása és felnevelése, egy közös szenvedélyben való kiteljesedés, vagy egyszerűen olyan földhözragadt dolgok, mint a stabil egzisztencia kiépítése. Társas lényként évezredek óta keressük a másik felünket, és nem csak az érzelmi kiteljesedés vágya miatt, hanem azért, hogy túléljük a mindennapokat: a kezdetek kezdetén a férfi vadászott, míg a nő növényeket gyűjtött, hogy ápolhassa sebeit, vagy legyen mit enniük, ha a természet bizonyult erősebbnek. Napjainkban már nem a vadakkal, hanem a sárga csekkekkel kell mindennapos küzdelmet vívni, ami ugyan nem olyan véres, de mégis lojalitást, együttműködést, és sokszor lemondásokat követel mindkét féltől.
Mi történik azonban, hogyha egy közös célért összekovácsolódott pár végül eléri azt, amire vágyott? Hosszú Katinka az olimpiai érmeket bezsebelve elért a csúcsra, a világ legjobbja lett abban, amiben az együttműködését megkezdte férjével. A munkakapcsolaton alapuló párkapcsolat már csak lejtmenetbe válthat a közös álmok beteljesülését követően? A párterapeuta szerint nem feltétlenül, hiszen a történet még nem ért ezzel véget: a Tusup-Hosszú páros sem csupán az olimpiáig gondolkodott, egy brandet épített fel, saját márkáját forgalmazza és inspirálja a következő generációt. Sok kapcsolat ér véget szakítással vagy válással az első gyermek születése után, hiszen a feleknek nem sikerül megtalálni a következő lépcsőfokot, kapcsolatuk csupán a gyermekvállalásig volt megtervezett. Mindig kellenek újabb célok, amiket kijelölnek maguknak a felek - ha nem is egy olimpiai arany vagy egy milliárdos üzletág kiépítése, de akár nyaralás egy közösen áhított helyre.
Néha a kevesebb több
A munkahelyi kapcsolatnak egy másik nagy hátulütője furcsamód éppen az, hogy a felek a kelleténél több időt töltenek egymással - vélekedik Gyetvai Viktória. Gyakran sorvadnak el kapcsolatok amiatt, hogy a párok tulajdonképpen eggyé válnak, közösen járnak mindenhová, reggeltől estig együtt töltik az időt, még a közösségi oldalakon is közös profillal szerepelnek. „A jó kapcsolat alapja, hogy legyen egy egészséges szintű távolság a felek között, legyen az életüknek egy külön oldala. Ha mindig együtt vannak, azzal elhal a vágyódás a másik iránt” – vélekedik a párterapeuta. Ahelyett tehát, hogy fulladásig magunkhoz ölelnénk a másikat, érdemes egy kicsit elengedni „levegőzni”, hiszen a frissessége a kapcsolatba is új életet lehelhet.