Számoljunk le néhány, a házassággal kapcsolatos tévhittel.
Tévhit: van ideális kor a házasságra
A gyerekneveléssel és a házassággal kapcsolatban az emberek szeretnek - akár kéretlenül is - bölcs tanácsokat osztogatni a másiknak, vagy éppen egy-egy döntés miatt vészmadárként baljós jövőt vizionálni. A házassággal kapcsolatban például szívesen élcelődnek a párok életkorán. Ha valaki a húszas évei elején szeretne frigyre lépni, akkor általában túl fiatal még a dologhoz, 35 éves kor után pedig hirtelen már túl öreg lesz hozzá. A közvélekedés valamilyen okból kifolyólag a házasság ideális időpontját valahol a párok késő húszas és kora harmincas évei között határozza meg - aki pedig ettől eltér, ne csodálkozzon, ha a megjegyzések céltáblájává válik.
Pedig ideje lenne elfogadni: a szerelemre nincs tökéletes időpont. Van, aki a gimnáziumban találja meg az élete párját, másnak a nyugdíjas évek hozzák el a szerelmet. Semmi jóra nem vezet, ha foggal-körömmel ragaszkodunk ahhoz, hogy a "kijelölt időpontban" állapodjunk meg.
Tévhit: csak egy lelki társunk lehet
Egy másik mítosz, amely különösen sok problémát okozhat, azzal a bizonyos Nagy Ő-vel kapcsolatos. Először is, ha görcsösen ragaszkodunk az elképzeléshez, hogy valahol a világban él egy nekünk teremtett tökéletes ember, akkor valószínűleg soha nem fogjuk megtalálni, amit igazán keresünk. Senki sem tökéletes, ezért ha teljesíthetetlen elvárásokat támasztunk a másik felé, akkor biztosak lehetünk a csalódásban.
Másodszor pedig azok az emberek, akik hisznek abban, hogy a sors majd az utukba sodorja a lelki társukat, hajlamosabbak a szakításra, ha a párjukkal hullámvölgyön mennek keresztül. Ennek oka, hogy azt gondolják, ha nem működik tökéletesen a párkapcsolat, akkor valójában nem is a partnerük volt a lelki társuk, és inkább várnak tovább az igazira.
Végül pedig, ha hiszünk benne, hogy minden ember számára csak egyetlen igazi létezik, akkor arra következtethetnénk, hogy akik elvesztették a párjukat (özvegyek vagy elváltak), már soha többé nem tudhatnak boldog párkapcsolatban élni. Ez pedig, tudjuk jól, nem igaz.
Tévhit: ha boldogtalanok vagyunk, azonnal szakítani kell
Természetesen vannak olyan esetek, amikor a válás az egyetlen útja annak, hogy a párok (ha együtt nem is, de külön-külön) valaha még boldogok legyenek, ám nem szabad, hogy minden problémára ez legyen az egyetlen megoldás. Bár a mai társadalom folyamatosan sulykolja belénk, hogy ami elromlott, egyszerűen csak dobjuk ki, és vegyünk helyette másikat, a házasságok esetében érdemes azért néhány próbát tenni a javításra.
A párkapcsolati unalomnak, a szenvedély hiányának vagy éppen a gyakori veszekedéseknek nem feltétlenül kellene rögtön váláshoz vezetniük. Szakértők, párterapeuták segítségével - ha mindkét fél tesz érte - igenis rendbe hozható még egy kapcsolat.
Tévhit: mindig a gyerek az első
Szülőként megváltozik a házastársak élete. Ez egy természetes folyamat, ám a szakértők szerint nem szabad, hogy a házastársak a gyerek miatt teljesen elhanyagolják egymást. Heather Morgan Shott újságíró és édesanya a témával foglalkozó cikkében leírta, hogy életében miért a házasságát rangsorolta az első helyre:
"Szinte lehetetlen, hogy boldog gyerekkorod legyen, ha a szüleid boldogtalanok. Ezt saját tapasztalatból írom. Éppen ezért már korán eldöntöttem, hogy ha egyszer férjhez megyek és gyerekeim lesznek, mindent meg fogok tenni annak érdekében, hogy a házasságom valóban boldog legyen."
Bár minden kapcsolat más és más, Shott párkapcsolati szabályai eddig jól működtek: férjével gyakran járnak gyerek nélkül romantikus nyaralásokra; kisfiúknak külön szobát biztosítottak, hogy ne vesszenek el teljesen az intim pillanatok, és nyugodt körülmények között élhessenek házas életet; tiszteletben tartják a másik privát idejét, és közös döntéseket hoznak a gyereknevelésben, valamint életük főbb kérdéseiben.
Természetesen nem biztos, hogy az újságíró tanácsai minden házasságban működnének, azt azonban érdemes észben tartani, hogy a gyerek érkezésével igenis jobban oda kellene figyelni a partnerünkre, különben a romantika szépen lassan teljesen kikophat a házasságunkból .
Forrás: care2.com