Egyénenként eltérhet, hogy ki mit vél megcsalásnak, de sokak szemében nemcsak a szex vagy a csók, hanem már a titkos beszélgetések, bókok is árulásnak minősülnek. Van a megcsalásnak ugyanis egy úgynevezett szürkezónája, amikor ugyan nem történik ténylegesen, fizikailag megcsalás, az illető viselkedése azonban egyértelműen azt jelzi, hogy érzelmileg vagy fizikailag nem a párjára, hanem egy harmadik személyre összpontosít. Ezt nevezzük mikromegcsalásnak – derült ki a lelki egészséggel kapcsolatos edukációval foglalkozó Mélylevegő Projekt egyik közelmúltbeli posztjából.
Könnyen bizalomvesztéshez vezethet
A mikromegcsalás sok párkapcsolatban felüti a fejét, és jelentős károkat okozhat. Könnyen megkérdőjelezheti ugyanis a felek hűségét, és akár bizalomvesztéshez is vezethet. „Sokan úgy gondolják a mikromegcsalások ártalmatlanok, és nem kell velük foglalkozni, azonban az ilyen jellegű kellemetlenségek a mentális egészségre is negatív hatással lehetnek. Fokozatosan növelhetik a stressz és a szorongás szintjét, ezzel párhuzamosan pedig csökkenthetik az önbecsülést is” – olvasható a Komjáthy Zsófia által kidolgozott tájékoztatóban.
A mikromegcsalás jelei és okai
A mikromegcsalás egyik jellemzője, hogy titkolózással, illetve romantikus jellegű intimitással jár együtt. Fontos ismertetőjel még, hogy az „elkövető” igencsak kellemetlenül érezné magát, ha a párja meglátná vagy megtudná, hogy mi történik a háta mögött.
Az emberek általában akkor követnek el mikromegcsalást, ha nem elégedettek a kapcsolatukkal, ám a problémáik megbeszélése vagy a románc lezárása helyett inkább máshol keresnek megerősítést, megnyugvást, érzelmi támogatást. Az is gyakori, hogy valaki nem tudja, hogy ezzel a viselkedéssel fájdalmat okozhat szerelmének – vagy tudja, csak nem érdekli őt. Előfordulhat továbbá, hogy az érintettek szerint mindez még belefér a párkapcsolatba, hiszen tényleges megcsalás nem történik. Fontos tehát időben tisztázni párunkkal az ezzel kapcsolatos határokat, mielőtt rámenne a kapcsolatunk a kellemetlenségek felhalmozódására és a kommunikáció hiányára.
Teljesen normális, ha időnként féltékenységet érzünk, ám ha nem kezeljük megfelelően ezt az érzést, a későbbiekben komoly problémákat is okozhat.