Az Egyesült Államok egyes megyéiben már oly mértékben elterjedtek egyes nemi betegségek – különösen a chlamydia –, hogy az utóbbi időben a helyi orvosok már automatikusan rákérdeznek, használtak-e betegei randialkalmazást. Harold Wiesenfeld, a nemi betegségek specialistája ugyanis azt tapasztalta, hogy a kezelt páciensek közül sokan ismeretlenekkel létesítettek szexuális kapcsolatot, a Tinder, OkCupid vagy hasonló alkalmazások használatának eredményeként.
A nemi úton terjedő betegségek lassan járványszerűvé válnak Észak-Amerika nagy területein. Noha a regisztrált betegek számának növekedése a jobb szűrési módszereknek is köszönhető, de az igazi problémát a felelőtlen szexuális magatartás okozza.
Ilyenek például az egymás közelében élő embereket összehozó randialkalmazások , amelyek gyors megoldást kínálnak a partner után kutatóknak. Nem véletlen, hogy a növekvő fertőzések száma a szexuálisan legaktívabb és legtapasztalatlanabb 15-24 éves korosztályt érinti.
A szakértők szerint az egyik oka a nemi úton terjedő betegségeknek, hogy nem tanultunk a múlt hibáiból. Dr. Wiesenfeld szerint már elmúlt a félelem az ilyen betegségtől, mert egyre kevesebb embert látnak meghalni AIDS-ben . A ’80-as, ’90-es évek tulajdonképpen az AIDS járványról szóltak, amelynek csúcspontján évente 40 ezren vesztették életüket a betegség következtében.
Noha a randiappok tagadják a felelősségüket, a Tinder januárban mégis beleegyezett, hogy alkalmazásában helyet kapjanak a közeli, nemi betegségek szűrésével foglalkozó klinikák, a Grindr weboldalán pedig egy, a biztonságos szexről szóló útmutatót helyeztek el.
A tájékoztatás, csakúgy mint a ’90-es végén, ma is rendkívül fontos lenne, és a technológia fejlődésével sokkal hatékonyabb kampányokat lehetne folytatni. Ehhez azonban a randiappoknak is csatlakozniuk kell, hiszen ott húzódhatna a védekezés első vonala.
Forrás: Pittsburgh Post-Gazette