Az emberek 47 százaléka állította azt, hogy már csaltak meg másokat és 56 százalékuk tudja úgy, hogy már csalták meg őket - idézi a Journal of Marital and Family Therapy szaklap tanulmányát a greatist.com. Az tehát a legjobb, ha előre felkészülünk mindenre és megpróbáljuk úgy alakítani a dolgokat, hogy ne történjen ilyen. De hogyan lehet erre készülni?
Beszéljük meg, inkább hamarabb, mint később
Ha már párkapcsolatba lépünk, beszéljük meg mindkettőnk határait és elvárásait. Ezek a beszélgetések nemcsak a szabályokat fektetik le, hanem hozzájárulnak, hogy jobban megismerjük a partnerünk értékeit és prioritásait. Ne csak azt kérdezzük meg, hogy nála hol van a határ a megcsalásnál , hanem azt is, hogy csalt-e már meg korábban másokat. Fontos, hogy a beszélgetés során végig kíváncsiak és bizalomteljesek, valamint nyitottak maradjunk - vagy legalábbis ilyennek látszódjunk.
Definiáljuk a megcsalást
Egyes embereknél a hűtlenség a fizikai félrelépéssel egyenértékű, másoknál már az érzelmi kötődés vagy a pornófilmek nézése is megcsalásnak számít. Világunk az internetnek köszönhetően sokkal kisebb lett, könnyebb emberekkel kapcsolatba lépni. Emiatt is sokkal fontosabb az, hogy megkülönböztessük: milyen reakció számít ártatlannak és mi olyannak, amit már nem vagyunk hajlandóak elviselni.
Bármelyik párkapcsolatban történhet megcsalás
A reakcióinkra figyeljünk
Ne váljon a beszélgetés olyan dolgok listájává, amik sosem történhetnek meg. Ne a viselkedésről beszéljünk, hanem arról, hogy miként fogunk reagálni arra, ha az a dolog megtörténik. Ahelyett, hogy azt mondjuk: "a flörtölős SMS-t már nem engedem meg", hasznosabb olyasmit mondani, hogy "ha flörtölgetni kezdesz valakivel SMS-ben, azon valószínűleg nagyon ki fogok akadni, de remélem, leszel annyira őszinte, hogy elmondod és megbeszéljük."
Tudjuk azt, hogy nem lesz egyszerű
Bármit is tervezünk előre, minden sokkal komplikáltabbá válik, ha személyesen vagyunk érintettek. Vannak olyan helyzetek, amiken barátaink vagy ismerőseink nem akadnak ki és megengedik párjuknak, de nekünk már a vérünk forr, ha elképzeljük, hogy ezek velünk történnek meg. Mindenkinél máshol vannak a határok.
Térjünk vissza a beszélgetéshez
Egy párkapcsolatban akkor alakul ki a biztonságérzet és a bizalom , ha a kérdésekkel és problémákkal akkor foglalkozunk, amikor előjönnek, nem pedig beseperjük őket a szőnyeg alá, hogy valamikor majd megoldjuk. Ez természetesen ugyanúgy igaz a hűtlenségnél és a határok átlépésénél is - ezeknél pedig nem elég a kezdeti néhány beszélgetés, amiket az elején említettünk. Ha partnerünk bizonytalannak vagy távolinak tűnik, azonnal derítsük ki, hogy mi a probléma!