Arra vagyunk programozva, hogy lehető legrövidebb idő alatt feldolgozzuk a szakítást, hogy minél előbb új partner után tudjunk nézni - nyilatkozta a kutatást vezető Dr. Brian Boutwell, a Saint Louis University szakértője. Az evolúció során olyan mechanizmusok alakultak ki bennünk, amelyek hatására képesek vagyunk feldolgozni az ilyen érzelmileg megterhelő időszakokat. Boutwell és társai a Review of General Psychology szaklapban publikálták eredményeiket.
Az evolúciós pszichológia területén folytatott kutatásaik alapján azt állítják, hogy a férfiak és a nők más okok miatt szakítanak. A férfiak például esélyesebben szakítanak a nőkkel a fizikai hűtlenség miatt, mivel kifejezetten érzékenyek erre. Az evolúciópszichológia szempontjából ez azért alakult ki így, mert a férfiak megpróbálják elkerülni annak a lehetőségét, hogy ne saját gyereküket neveljék fel.
Boutwell és társai mindezek mellett szerelmes önkéntesek, illetve korábbi kokainfüggők agyi szkeneit is összehasonlították. A kokainfüggés és a szerelem is erős idegi aktivitást generál a gyönyörközpontban. A kapcsolat azonban nem csupán ennyi: a szakítás idegileg hasonló folyamat, mint amikor egy drogfüggőnek kellene maga mögött hagynia a szert.
A szakítás oka más mindkét nemnél
A kokainról leszokott exfüggők agyát vizsgálva az derült ki, hogy az agy különböző régiói is kompenzálnak, érezhetően fejlődnek. (Hiszen, ha túl vagyunk a szakításon, egy idő után elkezdünk új párt keresni). Az emberi agy, úgy van huzalozva, hogy bizonyos viselkedéseket és érzelmeket korrigál a szakítás után , így fel tudunk figyelni új emberekre és új kapcsolatokat tudunk kialakítani.