Húgyúti fertőzés sokkal gyakrabban érint nőket, mint férfiakat, ennek elsősorban az anatómiai különbözőség az oka. A nők húgycsöve rövidebb, és közelebb található olyan potenciális „veszélyforrásokhoz” (a hüvelyhez és a végbélhez), ahonnan kórokozók kerülhetnek be a húgyutakba. A húgyutak normális esetben sterilek, a kívülről bejutó kórokozókat megfelelő folyadék fogyasztásának segítségével egyszerűen „kimoshatjuk" a szervezetünkből, vagy a jól működő immunrendszer képes ezeket ártalmatlanná tenni. A kórokozók azonban időnként képesek feljutni a hólyagba, ott elszaporodnak és gyulladást, vagyis hólyaghurutot (cisztitiszt) okoznak. A hólyaghuruttal a nők fele legalább egyszer találkozik élete során, minden negyedik nőnél pedig nagyjából félévente kiújul a betegség.
Lelki bajok, testi bajok
Azt régóta tudjuk, hogy a lelki jól-lét, a kiegyensúlyozottság – és ebbe természetesen a boldog, harmonikus párkapcsolat is beletartozik – hozzájárul a testi egészséghez. Ez az összefüggés természetesen fordítva is érvényesül: ha valamilyen lelki gondunk van, akkor az előbb-utóbb a testünkre is rányomja a bélyegét. A fizikai gondok rontják a hangulatunkat, fokozzák a stresszt. Kutatások bizonyították, hogy az állandó fájdalomérzet hozzájárul például a szorongás vagy a depresszió tüneteinek megjelenéséhez. Ha pedig rosszul érezzük magunkat a bőrünkben, akkor a gyógyulás is lassúbb, nehézkesebb.
Milyen összefüggés lehet a hólyaghurut és a párkapcsolat között?
Maga a szexuális aktus, elősegíti a hüvelyben található mikroorganizmusok bejutását a húgycsőbe, onnan pedig a hólyagba. Az aktust követő hólyaghurut többnyire a nemi élet kezdetén lévő nőknél fordul elő, ezért szokták ezt nászutas betegségnek is nevezni. Azok a nők, akiknél többször is előfordul az aktust követő cisztitisz, előbb-utóbb inkább kerülik az együttléteket, még akkor is, ha sikerül kigyógyulniuk a hólyaghurutból . A fertőzés visszatérésétől való félelem, a szorongás pedig egyáltalán nem tesz jót a szexualitásnak, hiszen annak éppen az ellazulás lenne a lényege. A kialakuló vagy már meglévő párkapcsolati problémák, illetve a miattuk jelentkező stressz csak tovább rontja az állapotunkat. A stressz ugyanis jelentősen gyengíti az immunrendszerünk működését, és így még fogékonyabbak leszünk a fertőzésekre.
Mit lehet tenni az ördögi kör kialakulása ellen?
A szexualitás hiánya, illetve az attól való félelem súlyos teher lehet. Mindenképpen beszéljünk a kétségeinkről és a fizikai állapotunkról, a párunk megértő hozzáállása gyógyító hatású lehet. Megpróbálhatjuk az intimitást másképp megélni, simogatással, összebújással. Ha a szorongás olyan mértékű, hogy a mindennapjainkat is veszélyezteti, kérjünk szakembertől segítséget.