Mindenáron meg akarjuk változtatni a másikat
Lehet, hogy a párunk olyannyira közel áll a számunkra tökéletes partnerhez, hogy csak egy-két dolgon kellene változtatnia ahhoz, hogy pont olyan legyen, mint amilyenről mindig is álmodoztunk. A közhelyes, de igaz állítás szerint azonban tökéletesség nem létezik, így azt sem lehet elvárni a másiktól, hogy erőn felül teljesítsen és próbáljon megfelelni az általunk támasztott elvárásoknak. Változtatás és változtatás között is van azonban különbség: más ha azt kérjük tőle, változtasson egy rossz szokásán és tegye a szennyesbe a piszkos ruhát. És az is más, ha arra próbáljuk kényszeríteni, hogy szabaduljon meg egy számunkra kevésbé elfogadható személyiségjegyétől.
Gondok a családdal
Egy kutatás során ugyanis bizonyították, hogy a családtagoktól érkező kritikus megjegyzések rosszat tesznek az egészségünknek, fokozzák a krónikus betegségek kialakulásának esélyét, és növelik a depresszió, a szorongás és egyéb pszichiátriai betegségek rizikóját is.
Nyilvánosan magánéletet élni
Sem az nem tesz jót egy kapcsolatnak, ha állandóan a nagyközönség előtt esünk egymásnak, sem pedig az, ha mások előtt vitatkozunk. Az előbbivel gyakran a nem megfelelő kommunikációt kompenzáljuk, míg az utóbbival mindenkit kínos helyzetbe hozhatunk. Mindkét esetre igaz, hogy a látványos jelenetekkel elnyomjuk, elfedjük a valódi problémákat. Akár jó, akár rossz dologról van szó, a magánéletünket tartsuk zárt ajtók mögött.
Jó, ha kiveszekedjük magunkat, csak ne a nyilvánosság előtt
Nem kommunikálunk
A párkapcsolati szakértők legfontosabb tanácsa az szokott lenni, hogy tanuljunk meg egymással kommunikálni, beszélgetni, vitatkozni. Egyrészt, a viták elkerülhetetlenek, hiszen két külön individuum alkot egy párt, és egyszerűen lehetetlen, hogy mindenben mindig egyetértsünk. Másrészt senki nem gondolatolvasó, nem tudjuk kitalálni, hogy mit szeretne a másik vagy éppen mivel van gondja. Egy kutatás szerint az érzelmek elfojtása és a problémák szőnyeg alá söprése bizonyítottan növeli az egyén stressz-szintjét és hosszú távon károsítja az egészségünket is.
Kicsinyesek vagyunk
Teljesen felesleges a másik minden apró cselekedetét megjegyezni magunkban és "igény szerint" előkapni őket a kalapból, amikor éppen meg akarjuk bántani a másikat. Annak sincs túl sok értelme, hogy drámai jeleneteket rendezzünk, amikor a másik éppen úgy viselkedik, ahogy nekünk nem tetszik. Bármennyire is idegesek vagyunk, próbáljunk meg higgadtak maradni, a vitáknál pedig maradjunk az eredeti témánál és régi sérelmeket ne hozzunk fel újra és újra.
Hagyjuk, hogy eluralkodjon rajtunk a féltékenység
Némi egészséges féltékenység nem árt egy kapcsolatban, sőt jót is tehet, ha éreztetjük a másikkal, hogy mennyire fontos nekünk, azonban a mindent megmérgező féltékenység a bizonytalanság egyik jele. Kutatások szerint a párkapcsolati bizonytalanság hosszú távon súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet, többek között azért, mert gyengíti az immunrendszer működését is. Ne kémkedjünk a másik után, és ne hazudozunk neki, ezek a tettek ugyanis teljesen tönkreteszik a bizalmat, pedig a felmérések szerint a bizalom és az őszinteség a legfontosabbnak tartott tulajdonságok egy kapcsolatban.