A szorongás tüneteit mindenki ismeri, hiszen aligha létezik ember, akinek az élete kizárólag boldog pillanatokból áll, s ne nyugtalanítanák például az emberi kapcsolatok, a kötelességek, az egészség, vagy a családtagok, közelállók biztonsága. A görcsbe ránduló gyomor, az izzadó tenyér, a torokban dobogó szív hétköznapi helyzetekben is gyakran megjelenik, ha az énképünket romboló helyzetbe kerülünk, ha előre tudjuk, hogy konfliktushelyzet vár ránk, vagy ha tartunk valamilyen más erős érzelmi hatástól.
Ezek a hatások azonban gyakran rejtve érik el az embert. Sok apró frusztráció, megaláztatás, tehertétel a munkahelyen vagy a magánéletben apránként számolja fel a lélek stabilitását. S egyszer csak elsöprő erővel tör elő a szorongás (a pánikroham ), amelynek a közvetlen okai nehezen foghatók meg, de rémesen zavaró és gyötrő a mindennapi életben. Marie Jacquemin, a Soul Pancake a fiataloknak szóló pozitív üzenetekre szakosodott médiacégnél létrehozott egy „virtuális pánikroham” videót, amely azt mutatja meg, hogyan lehet együtt élni a szorongással.
A videóriporter maga is küzd a szorongással, de megtanulta kezelni a nyomást. „Meg tudom fékezni a gondolataimat, hogy tompítsam az aggodalmam" – jelentette ki a Medical Daily egészségügyi szakportálnak.
Ahelyett, hogy a szorongásról mesélt volna, Jacquemin megmutatja a videóban, hogy miben nyilvánul meg a szorongás, és hogyan vezethet pánikrohamhoz . Minden azzal indul, mintha egy csap csöpögne, vagy valaki egy ceruzával dobolna az asztalon. Ez ott marad az elme egy hátsó szobájában, ahonnan folyamatosan hallani és érezni lehet ezt a zajt. „Ez az állandó és bosszantó zavara hirtelen felerősödik, és a szorongás megmutatja magát, s képes eluralni mindent az ember környezetében.
A pánik miatt hevesen dobog a szív, zihál a mellkas, a tüdő levegő után kapkod, remeg a kéz és a szörnyen viszket. A hányinger nő, a mellkas már sajog, és a test hőmérséklete is emelkedik. A legtöbb esetben nincs semmiféle konkrét ok a pánikrohamra, ellentétben szorongásos rohamokkal, amelyeket általában egy stresszor (kiváltó tényező) provokál ki.
Aki már átélte a szorongás élményét , és nyugtalanságot érez, azoknak Jacquemin azt üzeni, hogy négy módon is lehet csökkenteni ezeket a nyugtalanító félelmeket. Ahelyett, hogy otthon őrlődne, inkább menjen el sétálni, és közben hallgasson zenét, figyeljen a természet hangjaira, amelyek megnyugtatják az embert. Eközben gyakorolni kell a többletenergiák eltérítését a küzdj vagy menekülj reflextől. Végül a legjobb felhívni valakit, akiben megbízunk, de nem teszi le a telefont, mielőtt nyugodt állapotba kerülnénk. Ez a lépéssor jó módja az idegek megnyugtatásának.
Jacquemin úgy véli, hogy a tudatosság segít az embereknek, hogy megküzdjenek ezzel a lelki rendellenességgel, és segít nekik, hogy mindig eggyel kevesebb dolog miatt aggódjanak.
Forrás: medicaldaily.com