Szorongásellenes táplálkozás mindenekfelett!
Az étkezés nagyban befolyásolja hangulatunkat, nem mindegy tehát, hogy mi kerül a tányérra. Általánosságban elmondható, hogy a sok zöldség és gyümölcs fogyasztása erre a lelki eredetű betegségre is jótékonyan hat, akár a teljes kiőrlésű gabonafélékben gazdag étrend. A B-vitamin különösen előnyösen befolyásolja az idegrendszert, hiszen stressz esetén jócskán szükségünk van rá. Ezért együnk többször olajos magvakat, diót, mandulát , rizst és kölest, de a tengeri halak se maradjanak ki a sorból, hetente legalább egyszer! A triptofán nevű aminosavhoz - mely leginkább a nyugodt alváshoz elengedhetetlen - szárított datolya, tejtermékek, vörös hús és különféle olajos magvak fogyasztásával juthatunk.
Saját lelkiállapotunk érdekében érdemes elhagyni étrendünkből és mindennapjainkból a koffeint (kávé, tea), az alkoholt, a drogokat és a dohányzást is.
Mozgás!
Vegyük kezünkbe az irányítást!
Amennyiben már feltérképeztük - akár magunktól, akár orvosunkkal -, hogy milyen helyzetek váltanak ki szorongást belőlünk, akkor előre felvértezhetjük magunkat lelkileg velük szemben. Ha a már jól ismert szorongás ránk tör, tereljük el figyelmünket, szakítsuk meg a ritmust! Minden a tudatosságon múlik.
Alvás, relaxáció - a "gondolatrendező" duó
A gondolatok helyes mederbe terelésében segíthetnek a különféle relaxációs technikák (jóga, tai-chi ), de elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű alvás is. Testünk és lelkünk is csak akkor tud megküzdeni a mindennapi stresszel és kihívásokkal, ha kipihentek vagyunk! Napi 8 óra alvás már elegendő, ez is akkor a legpihentetőbb, ha még jócskán éjfél előtt sikerül ágyba kerülnünk. Ügyeljünk arra is, hogy álmunk zavartalan legyen: ágyunk kényelméről és a hálószoba csendjéről érdemes gondoskodni, így valóban pihentető és stresszoldó lehet pihenésünk.
Osszuk meg mással is gondjainkat!
Problémánkkal nem kell egyedül megküzdeni, jó, ha bevonjuk családtagjainkat, barátainkat is. Ha úgy érezzük, nincs kivel megbeszélni azokat a tényezőket, amelyek szorongást váltanak ki belőlünk, keressünk egy önsegítő csoportot, ahol megismerkedhetünk a sorstársakkal! Bár hazánkban még nem "divat" (ha az amerikai filmek nyomán egyáltalán beszélhetünk erről) pszichológushoz, pszichiáterhez járni, de a szakemberek valós segítséget tudnak nyújtani. Nem kell szégyellni, ha hozzájuk fordulunk, sokkal inkább kezeletlen problémáink következménye lehet ismerőseink, szomszédaink rosszalló tekintete.
Gyógyszerszedés kontrollal
Ha az orvos gyógyszer írt fel panaszainkra, azt mindig előírásszerűen alkalmazzuk, önkényesen ne módosítsuk a dózist, és a kontrollra is rendszeresen járjunk el! Vényköteles készítményeket mástól ne fogadjunk el, de a recept nélkül kapható gyógyhatású készítmények alkalmazása előtt is kérdezzük meg orvosunkat, gyógyszerészünket!