„Úgy gondoljuk, hogy a pszichopatikus merészség formájában megjelenő érzelmi gátlástalanság valójában szerves része egyes kreatív személyiségeknek, és funkcionálisan kapcsolódik az alkotói folyamathoz” – írták a De La Salle University kutatói.
A kontrollált mértékű pszichopátia lehet akár jó dolog is. Számos tanulmány kimutatta már, hogy az empátia hiánya előnyös lehet az üzleti életben. Az új vizsgálatok pedig arra vallanak, hogy a gátlástalan pszichopátia fokozhatja a kreatív gondolkodást, valami mást, mint amit a gondosan kialakított machiavellista tervek tartalmaznak.
A Fülöp-szigeteken működő kutatócsapat 503 résztvevővel dolgozott egy felmérésben, hogy meghatározzák az alanyok „sötét hármas pontjait”, azaz mennyire nárcisztikusak , pszichopaták, és machiavellisták. A teszt többek között olyan kijelentéseket tartalmazott, hogy a „megtérülésnek gyorsnak és szemérmetlennek kell lennie”, vagy „manipuláltam, hogy végigjárhassam az utam”. Azok, akik egyetértenek az ilyen kijelentésekkel magasra pozicionálják magukat a pszichopátia mércéjén.
A magas pszichopátia értékek erősen korreláltak a magas kreatív teljesítményt jelző pontszámokkal. A nárcizmus értékelését szintén odaállították a kreatív teljesítmény pontszámai mellé, s a kutatók megállapították, hogy a nárcisztikus emberek valószínűleg hazudnak az eredményeikről, s „fényezik magukat”. Emiatt úgy vélték, hogy a kreativitás és a pszichopátia kapcsolata sokkal erőteljesebb.
A kutatók megismételték a kísérletet egy további teszttel annak megállapítására, hogy milyen pszichopata vonások azok, amelyek a nagy kreativitási pontszámokat hozták. Azok, akiknek kreatív tehetségük van, gyakran merészek is egyszersmind. Ugyan félnek, és stresszesek egy kicsit, és érzelmileg kevésbé gátlásosak, mégis gyakran figyelmen kívül hagyják a társadalmi konvenciókat és az önkontrolljukkal is gondjaik adódnak.
Mindemellett az eredmények arra utalnak, hogy egy merész, gátlástalan megközelítés a legjobb lehet a kreatív gondolkodáshoz , s a kutatások több bizonyítékot is találtak, hogy a pszichopatáknak nem feltétlenül kell marginalizálódniuk.
Forrás: medicaldaily.com