Egy friss kutatás szerint azok, akik akut álmatlanságban szenvedtek és lecsökkentették az ágyban töltött órák számát, sikeresen meggyógyultak, míg azoknak, akik még több fekvéssel próbáltak álomba merülni, krónikussá vált a betegségük.
A University of Pennsylvania kutatói által végzett kísérletekben azok, akik este 11 körül feküdtek le, és másnap reggel fél nyolcig terveztek aludni, többnyire fél hatkor már ébren voltak, felkeltek, és elkezdték a napjukat.
Azok, akiknél végül krónikus inszomniát állapítottak meg, többnyire korábban lefeküdtek, később keltek ki az ágyból és napközben is szundítottak kicsit. Rövid távon ez jó megoldás lehet az alváshiány kiküszöbölésére, de hosszú távon tönkreteszi a szervezet alvás-ébrenlét ciklusát.
A kutatók szerint hatékony módja az inszomnia kezelésének, ha a korai ébredést követően nem fekszünk vissza. Nem véletlen, hogy ez a módszer is része a krónikus álmatlanság esetén alkalmazott kognitív viselkedésterápiának. Külön előnye, hogy a betegek nem szenvednek ebben az esetben az altatók mellékhatásaitól.
A krónikus inszomnia egyre gyakoribb jelenség, az emberek akár három vagy több éjszakát is álmatlanul töltenek hetente, ami rendkívül rossz hatással van mind a mentális mind a fizikális teljesítményükre, és olyan betegségekhez vezethet, mint a depresszió vagy a gyógyszerfüggőség . Mindemellett, magas vérnyomás, diabétesz, szívbaj vagy stroke is lehet a következménye.
A 461 résztvevővel zajlott féléves kísérlet során 394 önkéntes távozott jó alvóként és 36-nál állapítottak meg krónikus inszomniát. Ők voltak azok, akik rengeteg időt töltöttek ágyban, sajnálatosan minden eredmény nélkül.
Forrás: medicalnewstoday.com