A figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar vezető tünetei a figyelemzavar, a szétszórtság, a hiperaktivitás és az impulzivitás - közölte Dr. Bitter István , a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájának egyetemi tanára az InfoRádióban. A részletek figyelmen kívül hagyása, a figyelem fenntartásának nehézsége, a feladatok megszervezésével és befejezésével kapcsolatos problémák, a tartós figyelmet igénylő feladatok elkerülése, a feledékenység, a különféle tárgyak elvesztése mind-mind a tünetek közé tartoznak. De a babrálás, fészkelődés, a sok beszéd, mások félbeszakítása és a türelmetlenség is jellemző - sorolta tovább.
Ezek önmagukban nem jelentenek betegséget, hiszen a diagnózis során egyéb kritériumokat is figyelembe kell még venni. Fontos, hogy a tüneteknek 12 éves kor előtt kell jelentkezniük, és az élet legalább két színterén, például otthon és az iskolában is elő kell fordulniuk. Összességében elmondható, hogy az életminőség és a teljesítmény is romlik. Tanulási vagy beilleszkedési gondok esetén tehát érdemes ADHD -ra is gondolni.
Az ADHD gyermekkorban gyakoribb a fiúknál, mint a lányoknál. A fiúk inkább impulzívak, míg a lányokra a figyelemhiány a jellemzőbb. Érett felnőtt korban (a 40-ik életév környékén) azonban már kiegyenlítődés tapasztalható, nőknél és férfiaknál körülbelül ugyanolyan gyakorisággal fordul elő. Felnőttkorban a feledékenység, a koncentrációs problémák és a feladatszervezéssel kapcsolatos nehézségek mind-mind összefüggésbe hozhatóak az ADHD-val. Azért is érdemes erre odafigyelni, mert a sorozatos hibázás a munkahely elvesztését is okozhatja. A kezeletlen ADHD-sok körében gyakoribb az agresszív viselkedés, az alkohol- vagy drogfogyasztás, a közlekedési kihágás és a baleset. Illetve gyakran ez a kórkép áll a képzettség és az intellektus alapján elvárhatónál gyengébb teljesítmény mögött - hívta fel a figyelmet Bitter István.
A figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar jó prognózisú, hiszen az életkor előrehaladásával csökkenhetnek, sőt akár meg is szűnhetnek a tünetek . Az okokat nem lehet megszüntetni, de gyógyszerrel és viselkedésterápiával hatékonyan befolyásolhatóak a tünetek. A korai diagnózis és a megfelelő kezelés pedig jelentősen javítja a betegség kimenetelét.
Forrás: InfoRádió