Szakemberek becslései szerint legalább minden negyedik hazai lakosnak pszichiátriai segítségre lenne szüksége. A hazai pszichiátriai ellátásban dolgozók azonban úgy vélekednek, szakterületük már egy évtizede egyre nagyobb szakember- és forráshiánnyal, romló vagy rossz körülményekkel küzd - írja a 168 óra .
Erre a törékeny alapra nehezedik most rá a járványhelyzet, és a válság miatt növekvő ellátási többletterhelés. "A miniszteri eljárásrendnek megfelelően a pszichiátriai rendeléseket nem kellett felfüggeszteni, csak a kapacitásukat csökkenteni. A jó állapotban lévő betegeket két-három hónapra elláttuk gyógyszerekkel, ez azonban sajnos nem általános" - mondta el a Magyar Pszichiátriai Társaság egyik alelnöke, Dr. Szendi István.
Öngyilkossági kísérletig fajuló krízishelyzet is előfordult
Mint azt a szakember elmagyarázta, a járvány előtt a gondozói hálózatban sok helyen kevés és idős orvos dolgozott, így ezek az ellátóhelyek bezártak. Ráadásul nemcsak a járóbeteg-ellátó helyeket, hanem kórházi osztályokat is be kellett zárni, vagy elköltöztetni egy távolabbi telephelyre. Továbbá országos tendencia volt, hogy a rezidenseket nagy számban más osztályokra vezényelték. Az egyre súlyosbodó körülményeknek pedig komoly következményei lettek.
"Számos kritikus eset fordult elő már az elmúlt másfél, két hónapban. Például az egyik nevelőszülőnél fél tucat kisebb-nagyobb gyerek most reggeltől estig össze van zárva, mindennapossá váltak köztük a konfliktusok. Ettől a nevelőszülő kibillent, és mindannyiukat el akarta zavarni, mire az egyik fiatal félelmében, hogy mi lesz így vele, öngyilkosságot kísérelt meg. De úgy tűnik, mintha több lenne a kóros alkohol- és drogfogyasztással összefüggő agresszív cselekmény is. Komoly problémát okozhat az is, ha ezeknél a betegeknél elmaradnak a szükséges pszichiátriai és gyógyszeres beavatkozások. Ez jellemzően majd elcsúszva jelentkezik az ellátórendszerben, késleltetett és esetleg súlyosabb betegségállapotok formájában" - ecsetelte Dr. Szendi István a kétségbeejtő helyzetet, aki klinikai munkájában azt tapasztalja, a fiatalok életét is befolyásolja a járványhelyzet. Több ifjú páciens és szülője kereste meg az elmúlt hetekben, a problémák között indulatkezelési nehézségek, dühkitörések, fokozott szorongásos panaszok, kilátástalanság, és öngyilkossági gondolatok is előfordultak.
A telemedicina sokat segíthet
A megoldási módszerekkel kapcsolatban Prof. dr. Balázs Judit, az ELTE Pszichológia Intézetének tanszékvezetője elmondta: rohamtempóban kezdték fejleszteni és kihasználni a telemedicinában rejlő lehetőségeket. Bár ez szerinte nem pótolja a valós találkozást, de segítségével megelőzhetik a tünetek rosszabbodását, illetve kezelhetik a problémákat. Az elnök abban bízik, hogy a járvány elcsendesülésével, a korlátozások enyhítésével, lassan visszatérhetnek a betegek teljes körű ellátásához, és a korábbi alapvető módszerek közé beépíthetik a most széles körben elterjedt telemedicina lehetőségeit is.