Ám az olívaolajat , kávét, bort és halat rendszeresen fogyasztók kisebb eséllyel lesznek depressziósak a Harvard Egyetem friss kutatása szerint.
Sokan egy nagy tányér tésztától várnak vigasztalást, ha éppen rossz kedvük van, ám a legújabb tudományos eredmények szerint éppen ellenkező hatást érhetnek el vele. Azok az emberek ugyanis, akik sok szénhidrátot esznek, nagyobb eséllyel lesznek depressziósak.
A Harvard Egyetem Közegészségügyi Iskolája 12 éven át figyelte a szénhidrát-fogyasztás és a depresszió közötti kapcsolatot. Negyvenháromezer olyan nőt toboroztak a vizsgálathoz, akiknek a kórtörténetében nem szerepelt depresszió, és rendszeresen megkérdezték őket az étrendjükről. Az eredmények szerint azok, akik sok vörös húst, tésztát , kenyeret és chips-et vettek magukhoz, azoknál 29-41 százalékkal nagyobb volt a depresszió kialakulásának veszélye. Ellenben azok, akik rendszeresen olívaolajat, kávét, bort és halat ettek, illetve ittak, kevesebb hangulatingadozásról számoltak be.
A kutatók nem tudták megállapítani, hogy a szénhidrátok idézték-e elő a depressziót , vagy a résztvevők azért fogyasztottak többet belőlük, mert rossz hangulatban voltak.
Egy korábbi vizsgálat, amelyet Dr. Judith Wurtman, a Massachusetts-i Technológiai Intézet korábbi szakértője, és férje, Dr. Richard Wurtman végzett, azzal a következtetéssel zárult, hogy amikor a szerotonin nevű boldogsághormon szintje csökken az agyban, akkor az emberek jobban kívánják a szénhidrátokat, és létezik egy „egyetemes sóvárgási idő”, mégpedig délután fél négy és öt óra között.