Csokoládéfüggőség A csokoládé rengeteg olyan úgynevezett bioaktív anyagot tartalmaz, amelyek a kedélyállapotra hatnak, sok szakember szerint hasonló módon, mint a drogok. A csokoládéra tehát rá lehet szokni, kialakulhat a csokoládéfüggőség: így lesz valaki "chocoholic".
A csokoládé fogyasztása emeli az endorfin-szintet, és serkenti a szerotonin termelődését. A szerotonin olyan agyi hírvivőanyag, amely szex, orgazmus során is keletkezik, illetve befolyásolja az alvás-ébrenlét ritmusát, a fájdalomérzetet, az agresszivitást és az étvágyat. Megfigyelték, hogy csökkent mennyisége a depresszió kialakulásához is hozzájárul.
Számos pszichoaktív vegyületet tartalmaz, a szerotoninon kívül triptofánt, feniletilamint, tiramint, a kannabioidokat.
Pozitronemissziós tomográfiás vizsgálatnak vetettek alá éhes embereket, ételt mutattak nekik, és kiderült, hogy agyuknak ugyanazon területei aktivizálódtak, mint a kokainra gondoló kábítószerfüggőknél.
Csokoládé helyett A banánban, datolyában és a citromfűből készült teában lévő anyagok ugyanolyan mértékben emelik a szerotoninszintet, mint a csoki.
Szerotonin van a paradicsomban, a szilvában, az avokádóban, az ananászban (amely egyben zsírégető hatású is), a padlizsánban és a dióban is.
A magnézium és a B6-vitamin stresszoldó hatású, érdemes étrendkiegészítőként is kipróbálni.
A mézes tejben ugyanolyan triptofán van (ami a szerotonin előanyaga), mint a csokoládéban.
Egyes illóolajok párologtatásával állítólag csökken a csokoládé utáni vágy. Ehhez a szakemberek levendula, citromfű, geránium, jázmin illóolaját ajánlják.
A legjobb csokipótló azonban az aktív testmozgás: legyen ez tánc, futás, (szoba)biciklizés vagy akár szex.
Olvassa el sorozatunk előző részét is:
Az édesanyja (is) tehet arról, ha Ön elhízott! Videóval!