Az Oxfordi Egyetem pszichiátereinek elemzése kimutatta, a súlyos mentális betegségekben szenvedő emberek rosszabb mutatókkal bírnak, mint az erős dohányosok, már ami a várható élettartamukat illeti. Az átlagos életkorhoz képest akár 10-20 évvel is rövidebb ideig élhetnek.
Ennek dacára a problémával viszonylag kevesebbet foglalkoznak az illetékesek - állítják az oxfordi kutatók. A közegészségügy ezt nem tartja elsődleges fontosságúnak, hiába magas a betegségek előfordulási aránya - írja a Medical Xpress . Nagy-Britanniában például minden negyedik ember szenved valamilyen hasonló bajban, egy adott év bizonyos időszakában. A brit férfiaknak ugyanakkor csak 21, a nőknek mindössze 19 százaléka dohányzik.
A kutatók mostani közleményükkel - amely a World Psychiatry című szakfolyóiratban jelent meg - a kormányzati és szakmai szervezeteket akarják mozgósítani, hogy tulajdonítsanak nagyobb fontosságot az ügynek, és igyekezzenek megelőzni a korai halálozást. (Az Oxfordi Egyetem kutatását a Wellcome Trust finanszírozta.)
A kutatók a legkülönbözőbb mentális problémákra vonatkozó kutatási eredményeket összegezték. A tanulási és magatartási nehézségekkel küzdőkön kívül az autisztikus vonásokat mutatókkal, a demenciával, illetve az alkoholbetegségekben szenvedőket is belekalkuláltak a számításokba. Húsz tanulmányt vettek figyelembe, összesen 1,7 millió emberre vonatkozó halálozási mutatókat összesítve - együttesen 250 ezer halálesetet vizsgáltak. Mindezt összehasonlították az erősen dohányzók adataival. (A várható élettartamot és az öngyilkossági rátát is figyelembe vették.)
A bipoláris rendellenességgel küzdők esetében a várható élettartam 9-20 évvel volt rövidebb az átlagosnál. A visszatérő depresszióban szenvedők átlagosan 7-11 esztendővel éltek rövidebb ideig. Mindeközben az erős dohányosoknál a várható élettartam 8-10 évvel csökkent.
Dr. Seena Fazel, az Oxfordi Egyetem pszichiátriai tanszékének munkatársa szerint a mentális problémák körülbelül olyan mértékben rövidítik meg az életünket, mintha napi 20 vagy annál több cigarettát szívnánk el. Ennek oka igencsak különböző. Bizonyos pszichiátriai betegeknél a veszélyes, kockázatos magatartás, életmód igencsak gyakori. Így magasabb a drog- és alkoholfogyasztásuk, sőt, az öngyilkossági rátáik is - ugyanakkor az is fontos tényező, hogy a mentális betegségek stigmaként terhelődnek rájuk, ezért a páciensek ritkábban keresik fel az orvosokat problémáikkal.
Szintén problémát okozhat, hogy a testi és lelki problémákat nem együtt kezelik, így a szív-és érrendszeri betegségek súlyosbodása összefügghet a mentális problémákkal, akárcsak a cukorbetegség vagy a rák rosszabbodása. Ezért a betegek nem elég hatékony kezelést kapnak. Pedig Fazel szerint ma már számos hatékony pszichológiai és gyógyszeres kezelési módszer áll rendelkezésre, amelyek a páciensek állapotát javítják.