„Amikor szorongunk, gyakran bántalmazzuk magunkat”

Gyakran alábecsüljük a gyermekkori traumáink felnőttkori viselkedésünkre gyakorolt hatását, pedig a legtöbb ártalmas megküzdési stratégiánkat életünk első éveiben sajátítjuk el – és sajnos csak nagyon nehezen tudunk megszabadulni a kicsiként „megtanult” káros szokásainktól.

Ha önbántalmazásról esik szó, talán neked is rögtön az öngyilkossági kísérletek jutnak eszedbe. Pedig sokan vannak, akik ugyan szándékosan fájdalmat és/vagy sérüléseket okoz maguknak, ezt azonban nem azzal a céllal teszik, hogy kioltsák saját életüket. Ezt a viselkedést nevezzük nem öngyilkossági szándékú önsértésnek (nonsuicidal self-injury, NSSI), amelynek nagyon sokféle megnyilvánulási formája lehet. Egyesek például rendszeresen vagdossák, karcolgatják, harapdálják, szurkálják vagy meg-megégetik magukat, de ide soroljuk az önütlegelést, valamint a szőr vagy a bőr állandó tépkedését is.

Van, aki szándékosan megégeti magát, hogy megnyugodjon
Az önbántalmazás sokszor egyáltalán nem kapcsolódik szuicid szándékokhoz, de ennek ellenére is fontos, hogy komolyan vegyük a problémát, amely egyre gyakoribbá válik a serdülők és a fiatal felnőttek körében.

Hasonló önbántalmazási formával küzd az a kétségbeesett olvasó is, aki a The Guardian szakértőihez fordult tanácsért. A levélíró gyerekkora óta kényszeresen lerágja a bőrt az ujjairól, és bár már az 50-es éveiben jár, azóta sem sikerült leszoknia erről. Ujjai állapotát azonban egyre inkább szégyelli.

nő rágja az ujjait
Gyakran alábecsüljük a gyermekkori traumáink felnőttkori viselkedésünkre gyakorolt hatását. Fotó: Getty Images

„Képtelen vagyok abbahagyni”

„Tudom, hogy ujjaim rágcsálása az önsértés egyik formája, azonban annyira megrögzött már ez viselkedés, hogy képtelen vagyok abbahagyni. Mindeközben nagyon zavarban vagyok a kezeim állapota miatt, és gyakran azon kapom magam, hogy rejtegetem az ujjaimat, nehogy mások meglássák, hogyan néznek ki” – áll az olvasói levélben. A beszámolóból az is kiderült, hogy az érintett vett már részt terápián, így sejti, hogy miért kezdődhetett nála ez a viselkedés: gyerekkorában súlyos szorongással küzdött, és fiatal felnőttként is komoly lelki problémái voltak.

De már sokkal jobban vagyok. Akkor miért nem tudom abbahagyni?” – tette fel a kérdést a levélíró.

Mint írta, próbálta már a hipnózist – amely egy intenzív szuggesztiós eljárás –, amely egy ideig működött is, de nem jelentett végleges megoldást. Saját bevallása szerint a hipnoterápia után hetekig megszállottan nyomkodja az ujjvégeit, mintha ellenállhatatlan késztetést érezne arra, hogy érezze az ujjait. Néhány hónap szünet után azonban mindig újrakezdi az ujjrágást.

„Önsértéssel próbáljuk megnyugtatni magunkat”

A levélírónak a The Guardian egyik szerkesztője, Annalisa Barbieri válaszolt, aki gyakran segít tanácsaival a problémákkal küszködő olvasóinak. Válaszát egy vallomással kezdte. „Én is csináltam hasonlót: gyerekként és fiatal felnőttként állandóan letépkedtem a bőrt az ujjaimról és a lábamról – ez utóbbit néha annyira túlzásba vittem, hogy járni is fájt.  Az ujjaim körül a mai napig leszedegetem a bőrt, de ez a szokásom már sokkal kezelhetőbbé vált” – fogalmazott Barbieri. A szerkesztő Emma Cullinan pszichoterapeutával is konzultált, hogy minél jobb tanácsot adhasson a kérdezőnek. A szakember a gyermekkori traumák felnőttkori – olykor kényszeres – viselkedésre gyakorolt hatásainak felderítésére és kezelésére specializálódott.

A gyerekek igencsak kiszolgáltatottak a körülöttük lévő emberek viselkedésével szemben. Ők még nem tudnak harcba szállni vagy elmenekülni a problémás helyzetekben, ezért különböző megküzdési stratégiákat dolgoznak ki, amelyek segítenek nekik megbirkózni a nehéz érzelmekkel. A szorongás miatt azonban gyakran önpusztító viselkedéshez folyamodnak, így próbálják megnyugtatni magunkat – ezek azonban csak rövid távon bizonyulnak hasznosnak, később már inkább csak a bűntudat és szégyenérzet övezi ezeket a cselekedeteket” – magyarázta a szakértő.

A válaszban kitérnek arra is, hogy amíg az érintett nem tudja pontosan, hogy mi miatt alakult ki nála az adott megküzdési stratégia és nem kezeli a kiváltó problémát, addig igen nehéz végleg felhagyni az ártó viselkedéssel. A tapasztalatok szerint néha csak jóval idősebb korban állnak készen az emberek arra, hogy feldolgozzák, mi is történt velük gyerekkorukban. Mindenesetre egy kognitív viselkedésterápia mindenképpen hasznos ezekben az esetekben (is).

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

„Legyél magaddal együttérzőbb”

„Amikor megpróbálunk felhagyni egy régen kialakult megküzdési mechanizmus használatával, gyakran nehéz érzelmekkel és emlékekkel kell szembenéznünk – valószínűleg éppen azokkal, amelyeket némileg elnyomunk az adott megküzdési stratégiával. Így tehát, még ha racionálisan tudjuk is, hogy már jobban vagyunk és nincs szükségünk erre a megküzdési mechanizmusra, tudat alatt azt fogjuk gondolni, hogy pont ezen eszközeink juttattak el minket idáig az életben – ez pedig jelentősen megnehezíti a problémás szokás elengedését” – mutatott rá a pszichoterapeuta.

A szakember azt tanácsolta a levélírónak, hogy minden alkalommal, amikor feltámad benne a késztetés az ujjrágásra, próbálja meg átgondolni, hogy mi történt azt megelőzően és milyen érzések kavarogtak benne akkor – ez segíthet beazonosítani az ártó viselkedés konkrét kiváltó okot. Véleménye szerint gyakori például, hogy az érintetteknek fiatalon kellett olyan nehéz érzelmeket átélniük, amelyeket akkor még nem is voltak képesek felfogni – és ahelyett, hogy valaki megvigasztalta volna őket, egyedül kellett megküzdeniük mindezzel. A továbblépés az ilyen esetekben csak akkor lehetséges, ha az illetők megtanulnak együttérzőbbek lenni önmagukkal – ez azonban időbe telik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.