A kutatók azt nézték meg, hogy az éjszakai mobilozás miként befolyásolja a diákok alvásminőségét, hangulatát, agresszióhajlamát, megbirkózási készségét különböző feladatokkal, önbecsülését, valamint hogy tapasztalják-e magukon a depresszió bármely tünetét.
A kutatók 29 ausztrál középiskola 1100 tanulóját vonták be a négy évig tartó vizsgálatba. A diákoknak évente kellett kitölteniük egy kérdőívet, amelynek középpontjában az éjszakai mobilozási szokások álltak. "Arra jutottunk, hogy nagyrészt a késő éjszakai mobilozás számlájára írhatóak a rossz alvási szokások, amelyek idővel a közérzet és a mentális egészség romlásához vezetnek" - húzta alá Lynette Vernon, a tanulmány vezető szerzője.
A vizsgálat kezdetén a mobiltelefonnal rendelkező diákok nagyjából kétharmada, vagyis 65 százalékuk mondta, hogy rendszeresen használja a telefonját "lámpaoltás" után. A vizsgálati időszak végén ez az arány 78 százalékra emelkedett, és az eredmények azt mutatták, hogy minél többet mobiloztak a késői órákban a kamaszok, annál jobban romlott az alvásminőségük .
Mark Levi ausztrál alvásszakértő szerint a dolog hátterében a mobiltelefonok kijelzőjének természetellenes kék fénye áll, amely negatív hatással van az alvásra. "A hálószobában világító kék fény megzavarja az alvást, befolyásolja a hormonokat, a melatonin- és inzulintermelést , felborítja a szervezet egyensúlyát" - magyarázta a szakember. Szerinte a hálószobai kék fény felborítja a fiatalok alvási ciklusát, ami hatással van a viselkedésükre, a kognitív képességeikre, a koncentrációjukra és a hangulatukra napközben. A kutatók azonban úgy látják, hogy nem az lenne a megoldás, hogy eltiltják a gyerekeket a mobiltelefontól, hanem egy jó alvási szokások kialakulását segítő alternatíva népszerűsítése.
Forrás: MTI