Százezer emberre 13 öngyilkosság jut az Egyesült Államokban, ilyen rossz arányt nem mutattak ki 1986 óta – hívta fel a figyelmet legújabb tanulmányában a Járványkezelési- és Megelőzési Központ (Centers for Disease Control and Prevention, röviden CDC).
1999 és 2014 között 24 százalékkal nőtt az öngyilkosságok száma a CDC adatainak értelmében. A központ egyértelmű magyarázatot nem talált a romló statisztikákra, más szakemberek ugyanakkor összefüggésbe hozzák a gyógyszerekkel kapcsolatos visszaélések növekvő számával, illetve a gazdasági válság okozta, romló életkörülményekkel.
Hazánkban szerencsére évek óta javuló tendencia figyelhető meg, a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2014-ben már kétezer alá csökkent az öngyilkosságok száma, melyre legutoljára 70 évvel ezelőtt volt példa. Magyarországon a legtöbben, 4911-en 1983-ban vetettek véget életüknek, néhány évig számuk magas szinten ingadozott, majd 1987-től csökkenni kezdett. 18 év leforgása alatt a százezer lakosra jutó öngyilkosságok száma 47 százalékkal csökkent, 2006-ban számuk 2460 volt.
Európában (főleg a szovjet utódállamokban) és Ázsiában azért még mindig magasabb az öngyilkossági ráta, mint Észak-Amerikában, hazánknak pedig pláne van honnan javítani: egy 2008-as tanulmány szerint az öngyilkosságok arányát tekintve a tíz legrosszabb ország között szerepelünk. Elsősorban a férfiak a hajlamosak önkezűleg véget vetni az életüknek, az öngyilkossági kísérlet viszont inkább a nőkre jellemző.
Forrás: BBC