A "hang gyűlölete"
Vannak bizonyos hangok, melyekre a legtöbben ugyanúgy reagálunk: ilyen például a táblán megcsikorduló kréta, vagy a csámcsogás. De vannak emberek, akikre ezeknél sokkal kevésbé kellemetlen hangok - például az ásítás vagy egy füttyszó - is elviselhetetlen zajokként hatnak: ők a mizofóniások. A mizofónia kifejezés szó szerint "a hang gyűlöletét" jelenti, és olyan neurofiziológiai állapotot jelöl, amelyben az emberek aránytalanul negatív reakciókat mutatnak bizonyos hangokra, és reakciójuk nem áll az irányításuk alatt.
Ilyenek lehetnek a reakciók
A mizofóniás ember egy bizonyos hang hatására - például más eszik a közelében, vagy csupán hangosabban veszi a levegőt - érezheti magát kellemetlenül, de szorongást , menekülési kényszert vagy undort is tapasztalhat. Súlyosabb esetben a hangok kiválthatnak dühöt, gyűlöletet, félelmet, pánikot , illetve gyilkos vagy öngyilkos gondolatokhoz is vezethetnek.
A mizofóniások társadalmi élete megsínyli a betegséget. Az éttermeket jó messzire elkerülik, de családjukkal, barátaikkal, lakótársaikkal sem étkeznek együtt. Előfordulhat, hogy verbálisan vagy tettlegesen támadják azt az embert, aki a számukra kellemetlen hangot kiadja, esetleg elsírják magukat, vagy elmenekülnek az adott szituációból. Vannak, akik a vizuális ingerekre is hasonlóan reagálnak - nem is kell feltétlenül az evés hangját hallaniuk, elég, ha azt látják, hogy valaki a szájához emel valamit.
Kik lehetnek mizofóniások?
Az élethosszig tartó rendellenesség 9-13 éves kor közt alakulhat ki, és lányoknál gyakoribb. Általában hirtelen jön, de nem kapcsolható konkrét eseményhez. Pontosan az orvosok sem tudják, mi okozza, de nem fülproblémát sejtenek mögötte, hanem mentális és fizikai okokat. Azzal kapcsolják össze, hogy a hangok hogyan hatnak az agyunkra és miként váltanak ki automatikus válaszreakciókat a testünkben.
A mizofónia kezelése
A rendellenesség a mindennapokra is hatással van, de szakemberek szerint olyan egyszerű dolgok is enyhíthetik a kellemetlen hangokat, mint a füldugóviselés, a zenehallgatás, az aktív életmód, a megfelelő mennyiségű alvás és a jobb stresszkezelés . Illetve már léteznek mizofóniaklinikák is, ahol hangterápiával és pszichológiai tanácsadással igyekeznek segíteni a betegeknek, hogy a hétköznapok "irritáló" hanghatásai egy kicsit elviselhetőbbek legyenek a számukra.
Forrás: webmd.com