A Morgellons-szindróma igen titokzatos és ritka betegség, melynél az érintett úgy érzi, hogy valamilyen betegséget okozó idegen tárgy vagy élőlény van a bőrük alatt. Az idegen tárgy a betegségben szenvedők szerint lehet apró bogár, parazita, szövetszál vagy akár műanyagdarab is, az általuk keltett érzés pedig emlékeztethet viszketésre, csipkedésre, harapdálásra, de érezhetnek mászkálást, mozgást is.
Pszichés eredetű
A betegség együtt járhat kiütésekkel, a bőr kipirosodásával, felhólyagosodásával vagy kisebesedésével. Mivel a Morgellons-szindróma alapvetően pszichés eredetű, a benne szenvedőknél nagyon gyakran más, jól gyógyítható bőrgyógyászati probléma a tünetek valódi okozója.
A Morgellons-szindróma egyéb tünetei között találhatjuk a figyelemzavart és a koncentrációs nehézségeket, a hajhullást, az ízületi és izomfájdalmakat, a fogászati betegségeket és az alvászavarokat is. A betegség leginkább a középkorú nőket érinti.
A Morgellons-szindróma egy jellegzetesen pszichoszomatikus betegség, mely nagyon közel áll a képzelt parazitózishoz (egyes szakemberek szerint tulajdonképpen csak az elnevezés különbözik), egy olyan pszichiátriai betegséghez, melyben az érintetteknek az a tévképzete, hogy a szervezetük betegséget okozó parazitákkal fertőzött.
A betegek gyakran különböző rituálékat alakítanak ki a "paraziták" megtalálására, megvizsgálására, illetve az érintett terület megtisztítására és fertőtlenítésére (ezért ez a betegség nagyon közel áll a rögeszmékhez és a kényszerbetegségekhez). A nem létező, kórokozó, idegen testeknek tulajdonított kellemetlen érzések miatt sokat folyamatosan piszkálják, vakargatják a bőrüket, a hegeket pedig nem hagyják begyógyulni. A képzelt parazitózisban, illetve a Morgellons-szindrómában szenvedők elutasítanak minden olyan diagnózist, melyben az élősködőket, illetve idegen testeket kizárják.
Allergiát jelezhetnek a "mászkáló bogarak"
A Morgellons-szindrómának gyakran jól meghatározható krónikus betegségek állnak a hátterében.A "mászkáló bogarak" érzete például jelezhet allergiát, neuropátiát, bőrrákot, a bőrön valóban megtalálható atkákat, herpeszt, vagy éppen kábítószerek mellékhatása is lehet ez az érzés. A Morgellons-szindróma hátterében bőrbetegségek is állhatnak, például allergiás dermatitisz, kontakt dermatitisz, csalánkiütés vagy rühesség.
A Morgellons-szindrómások életében nagyon nagy szerepet játszik az internet. Mivel ritka és egyáltalán nem tanulmányozott betegségről van szó, gyakran a diagnózist is saját maguk állítják fel az interneten fellelhető információk segítségével. A neten szerveződő csoportoknak is hatalmas szerepe van abban, hogy az érintettet megerősítsék a betegségtudatában, a hasonló képzetekkel küzdők körében elfogadásra találhatnak.
Maga a betegség elnevezése, illetve elterjedése is az internethez köthető: egy amerikai nő, Mary Leitao írta le először, ő hozta létre az első támogató csoportokat és honlapot is, és ő volt az, aki az Amerikai Betegségmegelőzési és Ellenőrzési Központ (Centers for Disease Control and Prevention; CDC) szakembereit rávette, hogy kutatásokat folytassanak a betegség kapcsán (ezek a kutatások eredmény nélkül zárultak, a szakembereknek nem sikerült semmilyen kórokozót vagy környezeti hatást találni, mely a betegség okozója lehetne).
A Morgellons-szindróma, pontosabban a képzelt parazitózis kezelésénél először kizárják a lehetséges organikus okokat (pl. a neuropátiát vagy a bőrbetegségeket), majd antipszichotikumokkal kezelik a képzelgéseket. Az egyik legnagyobb problémát az öngyógyítás jelenti: az érintettek alternatív, gyakran veszélyes szerekhez fordulhatnak azért, hogy a kellemetlen tüneteket enyhítsék.