A kutatást vezető Dr. Jerome Sarris elmondta, hogy a mostani, mérsékelt hatékonyságú gyógyszerek mellett új módszerekre van szükség. "A növényi hatóanyagú készítmények tapasztalataink szerint lehetséges alternatívát jelentenek a krónikus szorongás kezelésére. Eredményeink alapján a kava kevesebb mellékhatással jár a klasszikus gyógyszereknél, ráadásul függőséget sem okoz" - hangsúlyozta Dr. Sarris.
A növény hatóanyaga bizonyos neurobiológiai folyamatok, a GABA-ingerületátvivők válaszadási mechanizmusának megváltoztatásával éri el hatását , és bizonyos genetikai tulajdonságok esetén kivételesen eredményes.
A nyolchetes vizsgálati szakaszban 75 generalizált szorongással diagnosztizált beteg kapott kavát vagy placebót, miközben folyamatosan mérték panaszaik erősségét. A kavás csoport tagjainak körében jelentősen csökkentek a tünetek. A mérsékelt vagy súlyos generalizált szorongásos zavarban szenvedőknél még hatékonyabb volt a növényi készítmény: a vizsgálati periódus végére 26 százalékuknál mértek tünetcsökkenést a placebósok 6 százalékához képest. Az érintettek napi kétszer kaptak vízben oldódó hatóanyagú kavagyökér -kivonatot, az első három héten 120 milligramm dózisban. Reakcióhiány esetén ezt kétszeresére emelték a következő szakaszban. A kava bevitelét jól tolerálta a vizsgált betegek szervezete, nem mutatkozott lényeges eltérés a májfunkciók terén.
Az összefüggés megerősítéséhez további kutatások szükségesek. A tanulmányt a Melbourne-i Egyetem szakértői a Journal of Clinical Psychopharmacology című szakfolyóiratban tettek közzé.