Depresszió: gyógyszer helyett jobb az agyi stimuláció?

A legújabb kutatás szerint a frontális kéreg mágneses stimulálása úgy enyhíti a depresszió tüneteit, hogy közben nem váltja ki az antidepresszánsokra jellemző, alvással és izgalmi állapottal összefüggő hatásokat.

"A betegek a depresszió javulásával együtt jobban is alszanak, de a kezelés önmagában nem okoz szedációt vagy álmatlanságot" - magyarázta dr. Peter B. Rosenquist, a Georgia Egészségtudományi Egyetem pszichiátria tanszékének vezetője.

A Psychiatric Research szaklapban publikált tanulmány egy korábbi kutatás másodlagos elemzésén alapult, amelyben 301 páciens vett részt 23 helyszínen. A kísérlet során a transzkraniális mágneses stimuláció (TMS) kezelési rendszert hasonlították össze placebo kezeléssel olyan betegeknél, akik rezisztenciát mutattak az antidepresszáns gyógyszerekkel szemben. A Biological Psychiatry szaklapban 2007-ben megjelent eredmények vezettek ahhoz, hogy az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrzési Hivatala (FDA) jóváhagyta a TMS-kezelést depresszió ellen.

Ajánljuk figyelmébe Depresszió kiemelt rovatunkat , ha bővebben olvasna a betegségről, illetve tesztünket, mellyel saját állapotát is felmérheti !A mostani másodlagos elemzés is alátámasztotta a TMS hatékonyságát a depresszió kezelésében , ugyanakkor nem mutatott különbségeket az álmatlanság illetve álmosság arányaiban a valódi és a placebo kezelésben részesült betegek között. A terápiás csoport tagjainak nem volt nagyobb valószínűséggel szüksége álmatlanság vagy szorongás elleni gyógyszerekre sem.

Rosenquist szerint nagyon fontos, hogy bármilyen alkalmazott kezelés teljes körű hatásait megismerhessük. Az új eredmények elhessegetik az alvással összefüggő mellékhatásokkal kapcsolatos aggodalmakat, és arra emlékeztetik az orvosokat, hogy figyeljenek oda a reziduális inszomniára a depressziós betegekben, akiket TMS-sel kezelnek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az antidepresszáns gyógyszerek gyakran járnak mellékhatásként alvászavarokkal: némelyik szedációt, mások pedig éberséget, ezáltal álmatlanságot okoznak. Álmatlanság a súlyos depressziós zavarban szenvedő betegek 50-90 százalékában jelentkezik, más depressziós betegek pedig arról panaszkodnak, hogy túl sokat alszanak. A jó hír az, hogy a transzkraniális mágneses stimuláció sem álmatlanságot, sem túlzott aluszékonyságot nem okoz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.