A korábban betegápolóként dolgozó férfi különböző észak-németországi klinikákon vállalt munkát. Högel jelenleg is börtönben van, mivel hat eset miatt (két gyilkosság, három gyilkossági kísérlet és egy súlyos testi sértés ügyében, összesen két különböző perben) már életfogytiglanra ítélték. Ugyanakkor a német Spiegel Online szerint az áldozatok száma még tovább emelkedhet.
Hősnek akart tűnni
Döbbenetes mértékben nőhet ez a szám: két kórházban összesen további 84 ember vesztette életét Högel miatt - erre a következtetésre jutott a rendőrség a nyomozás után. A 2008 és 2015 közötti két perben egyébként maga Högel tett vallomást, miszerint további áldozatai voltak. Az erre vonatkozó gyanút most a rendőrség is megalapozottnak találta. Az oldenburgi nyomozóhatóság három évig kutatott Högel tettei után: 10 ezer munkaórát töltöttek a nyomozással, és 67 temetőben 134 holttestet exhumáltak.
Ráadásul mindez még így is csak "alulbecslése" a horrorisztikus gyilkosságsorozatnak, hiszen egy helyi lap, a NordWest Zeitung szerint több mint 130 beteget elhamvasztottak halála után. Így nem lehet kimutatni, hogy Högel adagolta-e túl életveszélyes dózisban a gyógyszereiket. Minderről az oldenburgi rendőrség vezetője, Johann Kühme számolt be.
A 40 éves egykori ápolót a delmenhorsti klinika intenzív osztályán elkövetett tettei miatt ítélték el, de most újabb vádakkal kell szembenéznie. Több mint száz elhunyt beteget exhumáltak ugyanis a hatóságok, és gyógyszerek maradványai után kutatva vizsgálták meg a holttesteket. Högel vallomása szerint körülbelül kilencven beteget injekciózott be olyan gyógyszerrel, amely a szívműködés leállását vagy a vérkeringés összeomlását okozhatja. Ezután megpróbálta őket újjáéleszteni, hogy kollégái előtt "életmentőként" szerepeljen, ám nem mindig sikerült neki, így a gyilkosságsorozat a német kriminalisztika történetében az egyik legtöbb áldozatot követelő cselekménynek számít.
Az államügyészség eddig 37 bizonyított gyilkosságból indult ki, amelyek Delmenhorstban történtek. Az oldenburgi klinikán - ahol Delmenhorstba távozása előtt dolgozott Högel - legalább hat beteget gyilkolt meg a jelenlegi adatok szerint.
A kórházi dolgozók is gyanakodhattak volna
A nyomozók azonban nemcsak Högel után kutatnak: a vizsgálatok fókuszában van a két klinika is, ahol a sorozatgyilkos dolgozott, és ahol már korábban is feltűnt, hogy Högel műszakjaiban több beteg halálozik el. Erről voltak pletykák, ezért más klinikai dolgozók felelősségét is vizsgálják a hatóságok. Delmenhorstban konkrét bizonyítékok is felmerültek, így két korábbi főorvos és egy osztályvezető áll bíróság előtt hanyagság vádjával. A NordWest Zeitung online kiadása ezért tovább is megy: a rendőrfőnök Kühmét idézi a regionális újság, aki szerint a gyilkosságok megakadályozhatóak lettek volna, hiszen mindkét kórházban egyre gyanúsabb jelek mutatkoztak.
Kiderült: Oldenburgban statisztikát vezettek a feltűnő halálesetekről, sokáig mégsem cselekedett senki sem Högel ügyében. Mostanra Oldenburgban 35, Delmenhorstban 54 gyilkosságot vizsgáltak a hatóságok. Högel ezekben az esetekben összes öt különféle gyógyszert használt, amelyet titokban injekciózott a betegekbe. Delmenhorstban "forró nyomon" kutattak a nyomozók, így bukott le a tettes, aki két napig még így is tovább dolgozott a klinikán.
A rendőrség még 800 mentőszolgálati bevetési protokollt is átnézett Ganderkesee-ben, ahol Högel 2002 és 2005 között delmenhorsti működése közben mellékállást vállalt. Itt 11 gyanús esetet találtak a nyomozók, de minthogy a betegek az injekciókat túlélték, csak testi sértésről lehetett szó esetükben, amely viszont közben elévült. Nem talált bűncselekményre utaló jelet a rendőrség a St. Willehad Kórházban sem, Wilhelmshavenben, ahol Högel 1994-99 között dolgozott, ahogy a helyi mentőszolgálatnál sem merült fel gyanú, pedig Högel 1998-2000 között itt is vállalt munkát.