Dr. Sarah M. Hartz és kollegái a súlyos pszichiátriai betegségekben szenvedők függőségi problémáit vizsgálták meg közel 20.000 önkéntes részvételével. A résztvevők közül több mint 10 ezer önkéntes kórtörténetében nem szerepeltek mentális betegségek, 9142-en azonban komoly pszichotikus betegségekkel, például skizofréniával , bipoláris zavarral, szkizoaffektív zavarral, vagy súlyos depresszióval küzdöttek.
Az adatok szerint a súlyos pszichiátriai betegségekkel küzdők 30 százaléka volt "rohamivó". A rohamivás esetükben egy alkalommal legalább négy adag alkoholos ital elfogyasztását jelentette. Az átlag populáció körében a rohamivás előfordulása nagyjából 8 százalék. A vizsgálati eredményekből kiderült továbbá, hogy a pszichiátriai betegek közül 75 százalék volt a rendszeresen dohányzók aránya, szemben az egészséges résztvevők 33 százalékával.
A mentális problémákkal küzdők fele ráadásul rendszeresen és nagy mennyiségben fogyasztott marihuánát is. A marihuána-fogyasztás előfordulása az átlag lakosság körében mintegy 18 százalékra tehető. A pszichiátriai betegek 50 százaléka ezen kívül egyéb szereket is használt. A rekreációs drogok használatának aránya az átlag lakosság körében körülbelül 12 százalék.
A vizsgálatot végző tudósok szerint a fenti adatok azért jelentenek különösen nagy gondot, mert a pszichiátriai betegségekkel küzdők 12-25 évvel korábban halnak, mint egészséges társaik. "Ezek az emberek nem kábítószer túladagolásban, vagy öngyilkosság következtében halnak korábban, hanem a szívbetegség és a rák miatt, ami a folyamatos alkoholfogyasztás és dohányzás következménye" - nyilatkozta dr. Hartz.
A kutatás részletes leírása a című tudományos szaklapban olvasható.