A pszichés alapú táplálkozási zavarok gyakran összefüggenek testképzavarokkal is. Mindegyik ilyen zavarra igaz, hogy ártalmas az egészségre, ezért érdemes észrevenni a jeleket - hívja fel a figyelmet a B1 Gasztro blog.
Anorexia, avagy a kóros soványság
Amikor valaki nagyon lefogy, de közben még mindig kövérnek látja magát, folytatva a diétát vagy a koplalást, érdemes gyanakodni. A túl alacsony testsúly következtében felborul a hormonháztartás, ennek látható jele a bőr és a haj kifakulása is többek között. Érdemes kiszámolni a BMI -t, mert már 17-es index alatt elkezdődnek az anorexia nervosa káros hatásai. Mivel az anorexiás ember nem látja el elegendő energiával a szervezetét, végső esetben halállal is járhat a kóros soványság, ha nem kezelik.
Bulimía, a kontrollálatlan evés és megtisztulás ördögi köre
Ezt a betegséget nagyon jól lehet titkolni, mert a falási rohamokat, amikor a normál mennyiségnek akár a háromszorosát is megeszi a beteg, azonnal követi valamilyen kompenzáló viselkedés, mint az önhánytatás vagy hashajtózás. Mivel a falás után tisztítás jön, a test külső megjelenésében sem fogyás, sem hízás nem történik. A szervezet anyagcseréjét azonban ez a fajta szélsőséges ingadozás megviseli, és a bulimiás embernek előbb-utóbb más testi tünetei lesznek, például a fogakon láthatóvá válnak a rendszeres hányás nyomai. De pszichésen sem érzi magát jól az az ember, akinek a testképe nincs rendben és nem tudja uralni az étkezéseit.
Falásroham
Ennek látható jele az elhízás . Aki falásrohamokkal küzd, általában nagyon gyorsan eszik és egészen majd kipukkadásig tömi magát. Erre olyankor is képes, ha igazából nem is éhes. Aki ilyen nehézséggel küzd, gyakran kerüli a társaságban való evést, hogy mások ne lássák meg a mértéktelenségét. Másrészt azért is szeret egyedül maradni, mert a roham után gyötri a bűntudat és a szomorúság.
Ortorexia
Az egyik legújabb és egyre elterjedtebb étkezési probléma az egészséges táplálkozás megszállottsága. Akkor már baj van, ha valaki idegen helyen nem hajlandó enni, vagy legalábbis addig nem, amíg az étel készítőjét tételesen ki nem kérdezte az összetevőkről és azok származásáról. Az ilyen embert az étel minősége érdekli, de az túlságosan is. Kórosan igyekszik ellenőrizni a táplálkozását, azt remélve, hogy így egészséges marad. A látszat mögött azonban gyakran hiányállapotok lépnek fel a szervezetben, és a mindennapokat, a kapcsolatokat is megnehezíti az ortorexia. Különösen veszélyeztettek a kismamák, akik a terhesség, majd a szoptatás alatt a saját és a baba táplálkozása feletti aggódásukat tolják fel beteges szintre, és később is ezzel a megszállottsággal hajszolják az egészséget. Szintén veszélyeztettek az életmódváltók , akik a tudatosság ernyője alatt szépen lassan pszichésen megbetegszenek.