Függővé tesz a napozás. Örömhormon termelődik

Függővé válhatunk a napozástól: az UV-sugarak, azaz az ibolyántúli sugárzás olyan anyagokat, endorfinokat szabadít fel, amelyek a "jóérzésünket" fokozzák - ezt egérkísérletekben mutatták ki.

Egy friss tanulmány szerzői, a Harvard Medical School kutatói szerint az órákon át napozók nem véletlenül fekszenek a strandokon: hiába tudják, hogy veszélyes a túlzott UV-sugárzás, agyukban olyan anyag termelődik, mintha heroint használnának. (Bár a hatás azért gyengébb.) Ezek az endorfinok, amelyeket - mint most kiderült - a napsugárzás hatására (is) termel a szervezetünk.

Az endorfinok fájdalomcsillapításra szolgálnak a szervezetünkben. (Azért termelődnek az állatvilágban, hogy az egyedek csökkentsék sérülés esetén a fájdalmat, és képesek legyenek védekezni vagy reagálni a sérülés forrására, megőrizzék a tudatos cselekvés képességét.)

A napsugárzás, ezeknek az örömhormonoknak a kibocsátását aktiválhatja, amelyek testünkre és agyunkra is hatnak - írja a brit Daily Mail .

A kutatók felfedezték, hogy függővé váltak azok az egerek, amelyeket rendszeresen napsugárzást imitáló lámpákkal világítottak meg. A rágcsálók elvonási tüneteket mutattak, amikor gátolták bennük az így keletkezett endorfinok hatását. Mindez a brit lap szerint segít annak a megértésében, hogy sokan miért fekszenek hosszú ideig a napon, jóllehet tudják, hogy a túlzott napfürdőzés bőrrákhoz vezethet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A bőrrák gyakorisága hétszeresére nőtt a lap szerint a hatvanas évek óta, amikor a napozás divatba jött. Az amerikai szakértők most megdöbbenve tapasztalják, hogy genetikailag programozva válhatunk függővé egy olyan jelenségtől, mint az UV-sugárzás, amely az egyik leghétköznapibb karcinogén (rákkeltő) tényező a világon.

A napozás olyan, mint a heroinfüggőség? (Fotó: Europress)

Ugyanakkor brit szakértők - akik a napsugárzás egyéb ismert káros hatásaira felhívják azért a figyelmet - megkérdőjelezik, hogy az egérkísérletek emberekre is alkalmazhatók lennének: az egerek ugyanis éjszakai állatok, kerülik a fényt és testület szőr borítja, éppen ezért az őket érő napsugárzás vizsgálatakor az eredményeket óvatosan szabad csak kivetíteni az emberekre.

A Harvard Medical School kutatói egyébként az egereket hat héten át sugározták be UV-lámpákkal. A sugárzás körülbelül annak felelt meg, mintha 20-30 percet napoznánk Floridában, a déli napon.

Egy hét múlva az állatok endorfinszintje megemelkedett, és a fájdalomra kevésbé érzékennyé váltak. Ezután az egereknek olyan szert adtak, amely az endorfin működését gátolja. Ekkor az állatok elvonási tüneteket mutattak: remegtek, "vacogott a foguk". Megpróbálták elkerülni azokat a helyeket is, ahol a szert beadták nekik.

David Fisher professzor szerint a napfény a megfelelő mennyiségű D-vitamin termelődését a szervezetünkben. (D-vitamin akkor termelődik, ha napsugárzás éri a bőrünket.)

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.