Furcsa dolog történt egy prosztatarákos beteggel

Egy amerikai férfinek ír akcentusa lett, miután áttétes prosztatarákkal kezelték, dacára annak, hogy az 50-es éveiben járó beteg korábban sosem járt Írországban.

A BMJ Case Reports című folyóiratban megjelent esettanulmány szerint az akcentus teljesen kontrollálhatatlan volt, azaz a férfi akkor sem tudott megszabadulni tőle, ha tudatosan megpróbált nélküle beszélni. Beszédje ezután haláláig már nem jött helyre. Mint azt Johan Verhoeven, a Londoni Egyetem kísérleti fonetikus professzora és Stefanie Keulen, a Brüsszeli Szabadegyetem neurolingvisztikus kutatója írja a The Conversation oldalán megjelent közös cikkében, ez az első feljegyzett eset, amikor valakinél prosztatarákhoz kapcsolódva alakult ki idegen akcentus szindróma, egyszersmind csupán a harmadik eset, amely bármilyen rosszindulatú daganathoz kötődött.

fiatal férfi, hallgatás
Az idegen akcentus szindróma ritka, de sok nehézséget okozó probléma. Fotó: Getty Images

A két szakértő kifejti, hogy az idegen akcentus szindróma általában agykárosodást követően jön létre, például stroke szövődményeként. A stroke többféle típusú beszéd- és nyelvi zavart is kiválthat, ezek közül is azonban az idegen akcentus a ritkábbak közé tartozik. Az egyéb lehetséges kiváltó okok között szerepelnek olyan elváltozások, amelyek az agy szerkezetét érintik, beleérve például rákos tumorokat, az agyvelőgyulladást, a szklerózis multiplexet, valamint olyan neurodegeneratív betegségeket, mint a demencia.

Német akcentussal a második világháború után

A szindrómát elsőként Pierre Marie francia ideggyógyász írta le 1907-ben. Marie egy olyan férfiről írta beszámolóját, aki eredetileg párizsi akcentussal beszélte a franciát, egy agyvérzést követően azonban átalakult az akcentusa, méghozzá olyanra, mint amilyet a Strasbourg környékén élők beszélnek. Azóta napjainkig csupán mintegy 200 hasonló esetről készült klinikai feljegyzés, ennél fogva egy valóban ritka beszédzavarról van szó. A leghíresebb eset talán a híres énekes-dalszerzőé, George Michaelé, aki egy tüdőgyulladás okozta kómából felébredve rövid ideig délnyugat-angliai akcentussal tudott csak beszélni 2011-ben, holott Észak-Londonból származott.

Az állapot természetesen igen stresszes lehet az érintettek számára, akik lényegében személyiségük egy fontos vonását veszítik el azáltal, hogy megváltozik az akcentusuk. A betegség lehetséges hatásairól Georg Herman Monrad-Krohn norvég neurológus jelentetett meg 1947-ben egy tanulságos beszámolót. Az esettanulmány egy norvég lány történetét mutatta be, aki a második világháború alatt súlyos fejsérülést szenvedett egy bombatámadás során. A sérülés következtében németes akcentusa alakult ki, ami meglehetősen sok nehézséget okozott számára a háború utáni Norvégiában. Nem egyszer megtagadták tőle a kiszolgálást a boltokban, mert azt gondolták róla, hogy német, illetve más helyzetekben is újból és újból külföldinek hitték.

Verhoeven és Keulen kitér rá, a szindróma olyan erőteljes kihatással lehet az érintettek életére, hogy néhányan egészen különös módszerekkel igyekeznek nyugalmat találni. „Hallottunk egy hölgyről, aki a saját bevallása szerint nagyon szeretett hotelekben megszállni, pusztán azért, mert az ottani környezetben természetesnek hatott, hogy külföldi akcentussal beszélnek emberek, így végre el tudott vegyülni” – fogalmaz a két szakember.

Nem csak agyi sérülés okozhatja

Idegen akcentus szindrómát nem csupán a központi idegrendszert ért károsodások okozhatnak, hanem pszichológiai tényezők is, például az extrém stressz. Más munkatársaikkal közösen Verhoeven és Keulen egy 2016-os tanulmányban megalkotta a pszichogén idegen akcentus szindróma fogalmát, amelyet a betegség különálló típusaként határoztak meg. A jelenségre jó példa az a holland nő, akiről 2005-ben jelent meg esettanulmány. Nála francia akcentus alakult ki annak hatására, hogy egy alkalommal majdnem elütötte egy autó. A neurológiai vizsgálatok semmilyen elváltozást nem találtak az agyában, a pszichológiai tesztek viszont fontos zavarokat azonosítottak nála. Végül egy teljes évtized eltelt, mire elmúlt a különös akcentusa.

Ezenkívül létezik vegyes idegen akcentus szindróma is. Az érintett betegeknél kezdetben agysérülés miatt lép fel a panasz, amellyel úgy próbálnak meg megküzdeni, hogy átformálják a szóhasználatukat is. A Közép-floridai Egyetem kutatói 2004-ben jelentettek meg részletes tanulmányt egy amerikai stroketúlélő nőről, aki először brit akcentusban kezdett beszélni, majd egyre több kifejezést vett át a brit angolból. Saját bevallása szerint ez megkönnyítette számára, hogy ne kelljen folyton magyarázkodnia, hanem inkább higgyék csak azt az emberek, hogy Angliából származik. Mindazonáltal ez a fajta alkalmazkodás nem volt tudatosan irányított törekvés a részéről.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az akcentusváltozásból való teljes felgyógyulás nehéz folyamat, amely gyakran hosszú ideig intenzív beszédterápiát igényel. Ezzel együtt születtek olyan beszámolók is a területen, amelyek viszonylag gyors felépülésekről adtak hírt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.