Egyre több ember fogja kilátástalannak tartani a helyzetét, a szegénység és a munkanélküliség arányának növekedése miatt - figyelmeztet az Egészségügyi Világszervezet (WHO).
"Nem szabad alulbecsülnünk a jelenlegi gazdasági válsághelyzet lehetséges hatásait" - mondta Margaret Chan a WHO igazgatója. "A szegénység stresszforrás, a feszültség pedig erőszakot szül, ezért a szociális elszigetelődés gyakran együtt jár különböző lelki eredetű betegségekkel. Több feszültségre, több lelkibeteg emberre, több öngyilkosságra számíthatunk" - tette hozzá. A közepes és alacsony jövedelmű országok kormányai számára kihívás lesz az alapvető egészségügyi ellátás biztosítása a mentálisan beteg páciensek részére.
A lelki eredetű megbetegedések gyakran tartós, krónikus, hosszú lefolyású esetek. A kilátástalanság, a kétségbeesés, a szegénység, a munkanélküliség gyakran oki tényezőként szerepel. A WHO mindezek alapján programot hirdetett: a lelki eredetű megbetegedések kezelését az elkövetkezendő 6 év során optimalizálni szeretnék.
Világviszonylatban valóban elkeserítő a mai helyzet: a fejlődő országokban a mentális eredetű betegségek több, mint 75 százaléka kezeletlenül marad. A világ legtöbb országában az egészségügyi költségvetés kevesebb, mint 2 százalékát fordítják a mentális egészség megőrzésére, kezelésére.
Animáció: HáziPatika.com